V Anglii už je klid, v nemocnici zemřela pátá oběť nepokojů
V nemocnici zemřela pátá oběť anglických nepokojů. Osmašedesátiletý muž podlehl zranění, které utrpěl při pondělních výtržnostech na západním předměstí Londýna. Policie jeho smrt označila za vraždu a zahájila stíhání pachatele.
V noci na dnešek byl v Londýně klid, hlavně díky posíleným oddílům policie, které hlídkují v ulicích. Je jich stále 16 tisíc, což je zhruba třikrát víc než normálně. Podle premiéra Davida Camerona tam budou i o víkendu, neboť vláda zřejmě počítá s tím, že by mohlo dojít k dalším nepokojům.
Policisté v Londýně už začali s domovními prohlídkami. Podle agenturních zpráv bylo v souvislosti s nepokoji zatčeno už přes 1500 lidí, mezi nimiž mohou být i vůdci jednotlivých gangů. Policie používá i videozáznamy z pouličních kamer.
Rušno je u soudů, které projednávají stovky případů drancování a rabování a činnost nepřerušují ani v noci. Všechny případy se zatím řeší ve zrychleném řízení. Průměrné stání trvá méně než čtvrt hodiny.
Většina obviněných byla zadržena přímo s nějakým lupem. Trestem může být pokárání, domácí vězení nebo i několik měsíců vězení.
David Cameron včera v parlamentu oznámil sérii opatření, která mají zamezit, aby se podobné výbuchy rabování mohly opakovat, například zákaz komunikace prostřednictvím sociálních sítí nebo zákaz nošení masek na obličejích v podobných konfliktních situacích.
Hašení ohně skleničkou vody
Podle spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky jde ale jen o hašení ohně skleničkou vody. Rabující mají mnohem více prostředků, dokážou se velmi rychle zorganizovat a jsou před represivními opatřeními vždy o krok napřed. Kytka navíc připomněl, že mnohá z těchto opatření budou muset projít parlamentem.
„Vláda nemůže jen tak odříznout britskou společnost od některých internetových služeb, nemůže jen tak intervenovat do přenosu dat přes mobilní telefony, těžko může nařizovat někomu, kdo prochází kolem místa nepokojů, aby si sundal masku,“ upozornil Ivan Kytka.
Příčinou pouličních násilností nebude podle něj jen aktivita pouličních gangů, jak o tom mluvil premiér Cameron. Kytka upozornil, že se zapomíná na to, jak se v Británii za posledních 10 let rozevřely nůžky mezi nejbohatšími a těmi nejchudšími.
„Díky nízkým úrokovým sazbám přiteklo do Británie mnoho miliard levných peněz z USA, což umožnilo velké kredity lidem, kteří na ně měli nárok a kteří tak měli okamžitý přístup k jakémukoli konzumnímu zboží. Tu chudší část společnosti, která je na sociálních dávkách samozřejmě frustruje, že oni sami si nemohou koupit to samé a vytváří to latentní sociální napětí,“ varoval Ivan Kytka.