V Bratislavě si lidé připomenou exprezidenta Václava Havla

Václav Havel byl také součástí slovenských dějin. Shodli se na tom slovenští politici, kteří vyjádřili lítost nad odchodem českého exprezidenta. Slovenská premiérka poslala i soustrastný dopis Dagmar Havlové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel | Zdroj: ČTK

Úmrtí Václava Havla dočasně smazalo staré křivdy. Do Česka poslal přes média kondolenci i slovenský expremiér a někdejší Havlův odpůrce Vladimír Mečiar. Odchodu Havla lituje i šéf opoziční strany SMER Robert Fico, který ještě coby premiér pravidelně ignoroval oslavy 17. listopadu.

Premiérka Iveta Radičová se s Václavem Havlem setkala už jako mluvčí Veřejnosti proti násilí, tedy slovenské obdoby českého Občanského fóra. Někteří Slováci v minulosti Havlovi vyčítali, že po revoluci utlumil slovenský průmysl anebo že dostatečně nechápal slovenské národně autonomní požadavky.

V den jeho úmrtí se ale politici shodli na tom, že Havel Slovensku jednoznačně pomohl. Ať už vahou své osobnosti v čele federálního Československa anebo později v 90. letech, když se zasazoval o návrat Slovenska do evropských struktur.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme