V Bratislavě si lidé připomenou exprezidenta Václava Havla

Václav Havel byl také součástí slovenských dějin. Shodli se na tom slovenští politici, kteří vyjádřili lítost nad odchodem českého exprezidenta. Slovenská premiérka poslala i soustrastný dopis Dagmar Havlové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel

Zemřel Václav Havel | Zdroj: ČTK

Úmrtí Václava Havla dočasně smazalo staré křivdy. Do Česka poslal přes média kondolenci i slovenský expremiér a někdejší Havlův odpůrce Vladimír Mečiar. Odchodu Havla lituje i šéf opoziční strany SMER Robert Fico, který ještě coby premiér pravidelně ignoroval oslavy 17. listopadu.

Premiérka Iveta Radičová se s Václavem Havlem setkala už jako mluvčí Veřejnosti proti násilí, tedy slovenské obdoby českého Občanského fóra. Někteří Slováci v minulosti Havlovi vyčítali, že po revoluci utlumil slovenský průmysl anebo že dostatečně nechápal slovenské národně autonomní požadavky.

V den jeho úmrtí se ale politici shodli na tom, že Havel Slovensku jednoznačně pomohl. Ať už vahou své osobnosti v čele federálního Československa anebo později v 90. letech, když se zasazoval o návrat Slovenska do evropských struktur.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme