V Číně pokračuje proces desetiletí. Bývalý prominent Po Si-laj vinu odmítá
Bývalý čínský prominentní politik Po Si-laj tvrdí, že je nevinen. Soud ho viní z braní úplatků, korupce a zneužití moci veřejného činitele. Po Si-laj uvedl, že byl údajně donucen k falešným přiznáním. O nevině kdysi vlivného politického činitele je přesvědčena i řada lidí, kteří už tři dny protestují před budovou soudu.
''My obyčejní občané víme, že Po Si-laj bojoval proti zločineckým gangům. Byl ale svržen a my pro něj teď nemůžeme nic udělat. Nemůžeme se zúčastnit ani jeho procesu.“
„Říkají mu veřejný, ale jak může být proces veřejný, když k němu obyčejné lidi nepustí?“ řekl jeden z demonstrantů před budovou soudu v Ťi-nanu, kde probíhá druhý den procesu s Po Si-lajem.
O jednom z nejsledovanějších politických procesů v historii Číny informuje tamní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková
Soudní líčení mělo podle čínské státní televize skončit dnes. Před chvílí ale několik rodinných příslušníků souzeného Po Si-laje potvrdilo, že proces bude pokračovat i zítra. Verdikt samozřejmě není také jasný. Po Si-laj totiž už od zatčení popírá svou vinu, dokonce několik dnů proto i držel hladovku.
Včera a dnes se plamenně hájil tím, že byl k přiznání přinucen. Svědky, kteří proti němu svědčili, včetně své ženy, nařkl ze lží. Jeden z čínských právníků, přítomný řízení, ale uvedl, že obhajoba Po Si-laje je nedostatečná a pravděpodobně bude obviněn a odsouzen k doživotí či trestu smrti.
Svědectví manželky, usvědčené z vraždy
Proti někdejšímu prominentovi i dnes svědčila jeho žena Ku Kchaj-laj, která v podstatě může za pád a ukončení slibné kariéry svého muže. Na jeho vyloučení ze strany a sesazení z pozice měla totiž vliv vražda, kterou Ku Kchaj-laj zosnovala. Vraždu britského podnikatele se totiž Po Si-laj snažil krýt, za což byl později zatčen a začal být vyšetřován.
Ku Kchaj-laj nepomohla svému muži ani dnes, a to když proti němu svědčila a tvrdila, že bral milionové úplatky, které ona používala k nákupům nemovitostí a na studia svého syna.
Celá aféra měla značný dopad na celou čínskou politickou scénu. Na 18. sjezdu komunistické strany loni v listopadu bylo do nejvyššího orgánu země - do Nejvyššího výboru politbyra - jmenováno jen sedm členů. V minulosti měl tento vrcholný orgán členů devět.
Totiž právě kvůli zatčenému Po Si-lajovi, se kterým se na jedno z míst počítalo, muselo dojít ke snížení počtu členů. Několikrát se kvůli skandálu také posouval i termín samotného sjezdu, na kterém byl jmenován nový prezident a premiér.
Případ navíc dokazuje gigantické korupční jednání politiků a vrhá tak špatné světlo na současné čínské politiky. Prezident Si Ťching-pching, který při svém nástupu vyhlásil boj s korupcí, pravděpodobně souhlasí s tím, aby byl případ tvrdě potrestán.