V Íránu pokračují protivládní protesty, hlášeno je několik mrtvých

Čtyři až osm mrtvých si v neděli vyžádaly pokračující střety mezi íránskými bezpečnostními silami a opozicí v Teheránu a Tabrízu. Mezi oběťmi je i 20letý synovec opozičního vůdce Mír-Hosejna Músavího. Uvedly to opoziční zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Zprávy nelze ověřit, protože zahraniční novináři nemají na místo střetů přístup. Íránská státní televize potvrdila čtyři mrtvé a 300 zatčených.

Agentura Reuters cituje očité svědky, podle kterých se protivládních protestů v Teheránu účastní desetitisíce lidí. Nepokoje jsou hlášeny i z Isfahánu, Nadžafábádu, Šírázu a Bábolu.

V Teheránu demonstranti založili několik požárů, aby zpomalili postup policie. Házeli na policisty granáty, zatímco ti pro nim použili slzný plyn. Podle agentur demonstranti zapálili banku, autobusovou zastávku a policejní motorku a křičeli hesla jako "smrt diktátorovi".

To je určeno prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, který byl do funkce znovu zvolen v červnových volbách, které opozice označuje za zfalšované. Právě kvůli nim protesty vypukly.

Už tehdy byly zabity desítky lidí a několik tisíc členů opozice bylo zatčeno. Spojené státy dnes zákrok íránské policie ostře odsoudily jako "násilné a nespravedlivé potlačování" občanů.

Marika Táborská, Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme