V Rumunsku začala stavba americké protiraketové základny, Rusku se to nelíbí

Už několik let Spojené státy a Rusko vedou spor o vybudování amerického protiraketového systému v Evropě. Otázku umístění radaru před lety řešilo i Česko. Nakonec si americká diplomacie vyhlédla jižní Rumunsko. A teď se k velké nelibosti Ruska do budování nové radarové a protiraketové základny pustili dělníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základna Deveselu na jihu Rumunska bude tvořit součást protiraketového štítu k ochraně Evropy | Zdroj: Reuters

Protiraketový deštník, který má být součástí obranného systému Severoatlantické aliance, má stát na jihu Rumunska, třicet kilometrů od bulharských hranic, u malého městečka Deveselu, kde je stará letecká základna. Všude okolo jsou jen pole a louky.

Američané chtějí základnu rekonstruovat a postavit tam radar spolu s protiraketovými střelami SM-3. Hotové by to mělo být do konce roku 2015.

Slavnostní stavební výkop proběhl na začátku tohoto týdne za účasti představitelů obou zemí, rumunského prezidenta Trojana Baseskua a náměstka amerického ministra obrany Jamese Millera.

Rusko proti stavbě protestuje a vyhrožuje, že zastaví spolupráci na jaderném odzbrojování. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že americká základna nadále zůstává "horkým tématem".

Ubezpečení Američanů a Severoatlantické aliance, že raketový štít není namířený proti Rusku, Moskvě prý nestačí. Ve výsledku totiž americký štít oslabí ruské strategické střely. A to se Rusům nelíbí. Lavrov ale zdůraznil, že Rusko je připraveno s USA a NATO jednat.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme