V severní Koreji budou oslavovat své vůdce na místní spartakiádě - Arirangu

V Severní Koreji začíná největší sportovně-kulturní svátek roku, Arirang. Tradiční oslavy se konají na počest severokorejských vůdců a komunistického režimu. Celá tato událost má trvat až do 30.září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Arirang je hromadné umělecké a gymnastické představení. Na 100 tisíc lidí při něm na stadionu v Pchjongjangu vytváří obří pohyblivé obrazce, k vidění jsou tradiční korejské tance, představují se hudební soubory, to vše před 5O tisíci diváky. Nechybí ani posvátné květiny, tzv.kimčongílie, pojmenované po milovaném vůdci. Konkrétně jde o hybrid begónie. K nejlepším výtvorům na samotném stadionu ale patří portrét vůdců severokorejského režimu, popsal pro Rádio Česko slavnost východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Dodal, že před dvěma lety se Arirang díky své monumentálnosti dostal i do Guinessovy knihy rekordů. Událost je navíc jednou z mála, která je přístupná i zahraničním turistům, vstupenky na letošní Arirang, který se koná denně kromě neděle, stojí od 80 eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Severní Koreji začíná největší sportovně-kulturní svátek roku Arirang. Více s východoasijským zpravodajem Robertem Mikolášem.

Severokorejská spartakiáda je podle Mikoláše údajně označovaná za nejdokonalejší představení svého druhu na světě. Čínský režisér zahajovacího i závěrečného ceremoniálu 29.LOH v Pekingu, Čang I-mou dokonce prohlásil, že lépe a dokonaleji takovéto představení dokáží jen Severokorejci.

Arirang je původně lidová píseň a co se týče překladu tohoto slova, tak "ari" v korejštině znamená krásný, "rang" pak drahý. Skladba má mnoho verzí, hrála ji dokonce i newyorská filharmonie při svém mimořádném vystoupení přímo v Pchjongjangu vloni v únoru a po Korejské válce se stala dokonce oficiálním pochodem 7. americké pěší divize, a to rozhodnutím vlády v Soulu.

Slavnosti se zúčastní i severokorejský vůdce Kim Čong-il, přestože je podle fotografií z jeho nedávné schůzky s Billem Clintonem vážně nemocen. Objeví se i jeho nejmladší syn, Kim Čong-wu, který má podle přání svého otce převzít moc v zemi.

Přečtěte si také:

Severní Korea odpálila další dvě rakety krátkého doletu
KLDR hrozí Jižní Koreji útokem, příměří už neuznává
Ke 12 letům nucených prací odsoudila KLDR dvě americké novinářky
Severní Korea udělila milost dvěma americkým novinářkám
Omilostněné americké novinářky jsou zpět ve Spojených státech

Robert Mikoláš, Václav Pešička, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme