V Turecku po nezdařeném puči pokračuje zatýkání. Policie zadržela 6000 lidí včetně stovek soudců

Několik skupin pučistů v Istanbulu se stále ještě nevzdalo. Bezpečnost země ale podle vládních představitelů neohrožují. Vláda tvrdí, že má situaci v zemi plně pod kontrolou. Policie pokračuje v zatýkání vojáků, ale i soudců a státních zástupců, kteří se údajně účastnili pokusu o převrat. Zadrženo již bylo na 6000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká vlajka na mešitě v Istanbulu | Zdroj: Reuters

Agentura DPA uvedla s odvoláním na vládní zdroje, že pučisté mají pod kontrolou ještě šest stíhaček F16. Odletěly údajně z letecké základny v jihotureckém Diyarbakiru, přeletěly nad Istanbulem a Ankarou a následně přistály na základně u středotureckého města Malatya.

V noci na dnešek nad Istanbulem hlídkovalo pět stíhaček F-16 z letecké základny Eskişehir s piloty věrnými vládě a prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi.

Po zmařeném pokusu o státní převrat pokračuje v Turecku zatýkání v řadách justice i armády. Ve vazbě skončilo dalších 52 armádních důstojníků a na 53 soudců a státních zástupců byl vydán zatykač, informovala dnes státní agentura Anadolu. Podle místních médií citovaných agenturou DPA úřady zatykačů na pracovníky justice vydaly dokonce 140. Zatčeni už byli dva soudci ústavního soudu.

Ráno zatkla policie celý oddíl 50 vojáků i s jejich veliteli v západoturecké provincii Denizli. Zatčen byl také turecký velitel letecké základny NATO Incirlik.

Turecko žádá USA o vydání duchovního Gülena. Viní ho z organizování puče

Číst článek

Úřady viní zadržené z účasti na pokusu o puč a z členství v teroristické organizaci vedené duchovním Fethullahem Gülenem. V souvislosti s pokusem o převrat mluví prezident Erdogan o znovuzavedení trestu smrti. Zatím hrozí pučistům maximálně doživotí.

Policie po celé zemi provedla řadu domovních prohlídek. Podle místních médií, které citovala agentura DPA, pochází většina ze 140 soudců a prokurátorů, na něž úřady vydaly zatykače, z Istanbulu.

Už v sobotu úřady po zmařeném pokusu o vojenský převrat odvolaly z funkce 2745 soudců a státních zástupců. Podle agentury DPA má Turecko celkem asi 14500 až 15000 soudců.

Ve vazbě v Ankaře podle informací z vládních kruhů skončili také dva ústavní soudci, deset členů Státní rady, jednoho z nejvyšších soudů v zemi, a pět členů Vysoké rady soudců a státních zástupců, instituce, která dohlíží na činnost justice.

Šéf soudcovských odborů Mustafa Karadag agentuře DPA řekl, že policie zatýká nejen soudce a prokurátory podezřelé z účasti na pokusu o převrat, ale i kritiky režimu, kteří s vojenským pučem nemají nic společného.

Rozsáhlé zatýkání v Turecku mezitím kritizovala Francie. Podle ministra zahraničí Jean-Marca Ayraulta neúspěšný pokus o puč není bianko šekem k čistkám a obcházení demokratických institucí.

Ministři zahraničí Evropské unie, kteří se sejdou v pondělí v Bruselu, podle Ayraulta ve společném prohlášení zopakují, že Turecko musí dodržovat evropské demokratické principy.

Za kritiku odstranění

Turecký parlament, v němž má většinu strana AKP, kterou založil současný prezident Recep Tayyip Erdogan, před časem schválil kontroverzní reformu soudnictví. Na jejím základě by se měl snížit počet členů Státní rady a kasačního soudu, dalšího z nejvyšších orgánů turecké justice.

Už tehdy opozice kritizovala údajnou snahu vlády odstranit z funkcí soudce, kteří kritizují AKP a prezidenta Erdogana a na jejich místo dosadit loajální osoby. Zákon zatím nevstoupil v platnost.

Ovládnutím Státní rady a kasačního soudu by prezident Erdogan získal větší vliv i na složení 17členného ústavního soudu. Mimo jiné právě z členů těchto dvou institucí totiž vybírá prezident ústavní soudce.

Už v sobotu prezident Erdogan slíbil, že zničí "paralelní struktury", které podle něj v řadách turecké justice, školství, médií a armády vybudoval duchovní Fethullah Gülen s cílem svrhnout vládu AKP.

Islámský duchovní Fethullah Gülen | Foto: BBC News zdroj: YouTube.com

Gülen, který pokus části armády o převrat odsoudil, žije dlouhodobě v exilu v USA. Pro Erdogana, jehož byl kdysi blízkým spolupracovníkem, je v současnosti nepřítelem státu číslo jedna. Jeho hnutí prezident označuje za teroristickou organizaci.

Od roku 2013 Erdogan Gülena označil za strůjce velké části politických krizí v zemi. V sobotu vyzval prezident Američany, aby 75letého duchovního vydaly do Turecka.

ČTK, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme