V zatopeném New Orleans platí výjimečný stav

V zaplaveném a hurikánem zpustošeném městě New Orleansu na jihu Spojených států platí výjimečný stav. Starosta města Ray Nagin také nařídil části policie, aby potlačila rozmáhající se násilnosti a rabování. Městem se potloukají ozbrojené bandy, které v opuštěných obchodech a domech kradou vše, co jim přijde pod ruku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava lůžek v hale Astrodome v Houstonu | Zdroj: ČTK

V prázdných ulicích New Orleans podle očitých svědků znějí výstřely. Množí se násilnosti vůči lidem, kteří svůj majetek brání i se zbraní v ruce.

"Uděláme vše, co je zapotřebí, abychom nastolili pořádek a zákon v naší oblasti," prohlásil starosta Nagin. Guvernérka státu Louisiana Kathleen Blancová uvedla, že nynější stav nezákonnosti nebude tolerovat.

Nenechavci zneužívají chaosu, který propukl v poloopuštěném městě po úderu hurikánu Katrina. Ten se přehnal nad městem v pondělí, pobořil domy a protrhl ochranné hráze. Voda pak zaplavila většinu ulic.

Souběžně s potlačováním rabujících band pokračují záchranné operace. Z domů záchranáři stále vyprošťují obyvatel, kteří přežili drtivou smršť, a vojenská auta a autobusy odvážejí z hlavního úkrytu na stadionu Superdome další z 25.000 lidí, kteří se tam skryli před nejhorším náporem Katriny.

Starosta Nagin odhadl počet mrtvých ve městě na tisícovku, i když ani to nemusí být konečná bilance, protože hodně mrtvol stále leží bez povšimnutí v domech. Podle tisku se potvrzuje závěr, že Katrina je co do počtu zmařených lidských životů druhou největší přírodní katastrofou v americké historii po zemětřesní v San Francisku. To si v roce 1906 vyžádalo 6000 lidských životů.

K Louisianě a pobřeží dalších států směřují s pomocí válečné lodě, po souši pak nákladní vozy s léky a základními potřebami. Americké ministerstvo obrany vysílá dodatečných šedesát vrtulníků na vyprošťování osob, které uvízly v zatopených domech.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme