Váleční veteráni protestují proti stavbě větrných mlýnů v Normandii

Britským válečným veteránům se nelíbí záměr Francie postavit na pobřeží Normandie větrné generátory právě v místech, kde začala invaze roku 1944. Nejen to. Připravují protesty jak v Británii, tak ve Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děla | Foto: Jiří Hošek

„Porazili jsme nacisty, odrazíme i tento pokus o invazi,“ volají váleční veteráni, kteří před 66 lety bojovali na plážích v Normandii a prolomili tamější německá opevnění. Teď jsou připraveni na nový zápas. Rozčílil je plán francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho postavit na plážích, kde zahynuly tisíce spojeneckých vojáků, obrovskou síť větrných elektráren.

Proti záměru Francie se už velmi rázně ohradil v Británii i prezident Asociace veteránů z Normandie. Jak v Ozvěnách dne uvedl spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek, tento generálmajor ve výslužbě označil francouzské plány doslova za odporné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britští váleční veteráni protestují proti stavbě větrných mlýnů v Normandii. V Ozvěnách dne jsme hovořili se spolupracovníkem ČRo ve Spojeném království Milanem Kocourkem.

„Pláže v místě invaze jsou významné historické místo a přál bych si, aby zůstaly nedotčené,“ řekl v rozhovoru pro list Daily Mail prezident asociace.

Podobně se podle Kocourka vyjádřil i její předseda, který hodlá tuto věc uvést na pořad jednání s britským ministerstvem obrany a také s vedením Britské legie, což je organizace veteránů.

Kocourek také zdůraznil rozsáhlost francouzského projektu větrných generátorů. Přiblížil, že na pobřeží u jedné z pěti pláží, které byly pro invazi vybrány, hodlá francouzská vláda postavit na 80 větrných generátorů vysokých asi 180 metrů.

„A to je jen část francouzského projektu, ve kterém se počítá v příštích 10 letech u západního pobřeží Francie s výstavbou pěti větrných farem s celkovým počtem 600 turbín. Celkové náklady se odhadují na 20 miliard eur. Výstavba turbín na pobřeží Normandie má začít v roce 2015,“ dodal.

Kocourek také připomněl, že britští veteráni mají ve svém protestu dost spojenců i ve Francii. „Například francouzští kritici plánu větrných generátorů vůbec nesouhlasí s ujišťováním úřadů, že generátory budou dost daleko od pobřeží a nebude je z pláží vidět,“ přiblížil.

Dodal, že veteráni jsou dobře organizovaní a francouzští veteráni podle něj jistě podpoří své britské kolegy.

Milan Kocourek, Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme