Vědci mají za to, že by bylo možné oživit mamuty

V Británii mamuti vyhynuli před zhruba osmi tisíci lety; to však neznamená, že už nikdy žádného neuvidíme pobíhat. To je názor japonských, amerických a britských vědců, kteří se domnívají, že bude možné oživit zvíře, které bude alespoň zčásti mamut. Napsali o tom v žurnálu Americké akademie věd. Články v britských novinách na toto téma shrnuje spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamut

Mamut | Foto: ucmp.berkeley.edu

Genetickým bratrancem vyhynulého mamuta dlouhosrstého - latinsky mamutus primigenius - je asijský slon současnosti. Podle doktora Narumi Ogonukiho z ústavu fyzikálního a chemického biovýzkumu v japonské Tsukubě by bylo možné oživit vyhynulé druhy, kdyby byly nalezeny spermie jejich samců v permafrostu. "Zvířata vyhynulých druhů by bylo možné oživit jejich injektováním vajíčky ze samic příbuzných druhů," řekl doktor Ogonuki v rozhovoru pro list Times.

Kandidátem či kandidátkou na toto zajímavé spojení je právě samice asijského slona, která by na ně věnovala vajíčka. Vědci se domnívají, že při troše dovednosti by výsledné zvířátko bylo napůl mamut a napůl slon. Jestliže se zmrzlé spermie mamuta v permafrostu najdou, ke spojení dojde a zvířátko se narodí, pak už vědcům zbude jen úkol nové zvířátko šikovně pojmenovat.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme