Velká džirga končí, novou vládu zřejmě nezvolí

Zasedání Loja Džirgy, shromáždění všech kmenových a náboženských představitelů v Afghánistánu, možná skončí bez toho, že by jmenovalo novou vládu. Jednání, které dnes bylo kvůli zmatkům a neshodám již poněkolikáté přerušeno, tak přineslo jediný konkrétní výsledek - zvolení Hamída Karzáího novým afghánským prezidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Velké džirgy | Zdroj: ČTK

Důvodem přerušení jsou rozpory kolem složení budoucího parlamentu. Delegáti bouřlivě diskutovali o návrzích prezidenta Hamída Karzáího, které nakonec odmítli. Předseda shromáždění Ismáíl Kasimjarv byl nucen jednání kvůli nastalému povyku přerušit.

Karzáí má dnes Velké Džirze předložit ke schválení seznam členů nové přechodné vlády. Delegáti se ale obávají, že budou následovat jen další hádky. Proto bude pravděpodobně Velká džirga ukončena a pokud se na složení vlády delegáti nedohodnou, což by byl podle pozorovatelů zázrak, musejí vytvořit další komisi, která to učiní za ně po skončení zasedání.

Nová prozatímní afghánská vláda bude mít 18 až 21 členů, sdělil to na poslední chvíli afghánský ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Podle Abdulláha bude zřejmě oznámeno, kdo se stane ministrem obrany, spravedlnosti, financí a pravděpodobně i zahraničí, Velká džirga ale o těchto křeslech nebude hlasovat.

Jediným jasným a všeobecně uvítaným Karzáíe tak bylo rozhodnutí, že afghánský právní systém musí odpovídat islámu a musí se opírat především o korán.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme