Finsko 0:1 Slovensko

Venezuela zaplatí americkému Exxonu méně, než ukládá arbitráž

Odškodné v přepočtu asi 5 miliard korun zaplatí Venezuela americké společnosti Exxon Mobil. Verdikt Mezinárodní obchodní komory v Paříži přitom stanoví, že má Caracas podniku uhradit téměř 18 miliard. Energetický koncern chtěl po Venezuele náhradu za majetek a investice, které mu znárodnila v roce 2007.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy, ilustrační obrázek | Foto: Comstock Images

Pro Caracas je matematika jednoduchá - od částky, kterou Exxonu přiznala arbitráž, odečetl dluhy společnosti vůči Venezuele plus hodnotu dluhopisů, které Exxon Mobil zpětně získal. Peníze Venezuela převede do 60 dní. Je to ale jen zlomek toho, co Exxon požadoval.

Chávezova vláda před čtyřmi lety znárodnila řadu projektů na těžbu ropy v deltě řeky Orinoko. Oblast patří k nejbohatším nalezištím černého zlata na světě.

Postup Venezuely napadly i další firmy, mezi jinými i americký ConocoPhilips. Některé ale přistoupily na vyrovnání. Exxon má možnost s arbitráží uspět ještě u Světové banky, která se sporem také zabývá.


Zvětšit mapu

Adéla Havránková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme