Voda z New Orleans zmizí do měsíce, slíbila armáda

Znečištěná voda z New Orleans by mohla být odčerpána do měsíce. Oznámili to zástupci americké armády. Zatopeno je stále přes šedesát procent města. S klesající hladinou se objevuje stále více těl obětí hurikánu Katrina, který oblast zasáhl před dvěma týdny. Počet obětí ale zřejmě nebude tak vysoký, jak se původně odhadovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pumpy očerpávají vodu z New Orleans | Zdroj: ČTK

Podle ženijního sboru americké armády byl obnoven provoz 32 ze 148 stálých čerpadel, které pravidelně odsávají vodu z města za všech období. Nyní umožňují odčerpávání 320 krychlových metrů vody za vteřinu.

V plném chodu je nadále také 38 mobilních pump, které odsávají 20 krychlových metrů za vteřinu. Úřady původně odhadovaly, že město se podaří vysušit za 36 až 80 dnů. Optimističtější předpověď si ale armáda mohla dovolit díky tomu, že se zvýšil výkon čerpadel.

Ustaly také deště a vane východní vítr, který nežene mořskou vodu nazpět do města. Centrum New Orleansu by tak mohlo být zbaveno vody plné chemikálií, nebezpečných bakterií a splašků do 2. října a jeho východní část do 8. října.

Ve městě končí dobrovolné evakuace

Situace v oblasti ale zůstává nadále kritická. Na 400.000 domů je stále bez elektrického proudu a neteče zde ani pitná voda. Na některých místech zuří požáry. Evakuovány jsou zhruba tři čtvrtiny města, navzdory katastrofálním podmínkám a nepopsatelnému zápachu však své domovy stále odmítají opustit tisíce lidí.

Policie uvedla, že je z asi 80 procent hotova s pátráním po lidech, kteří potřebují pomoci a chtějí odejít. Zatvrzelým obyvatelům, kteří se i po dvanácti dnech odmítají dobrovolně vystěhovat, pak policisté a vojáci dávají najevo, že v nejbližší době začnou při evakuacích používat sílu. Nucená evakuace bude na tisícovce přetížených neworleanských policistů.

S klesající vodou se objevuje stále více mrtvých těl. Záchranné týmy nalezená mrtvoly sice označují, ale zatím je neodklízejí. Počet obětí hurikánu však zřejmě nebude tak vysoký, jak se dosud předpokládalo. Dosavadní odhady hovořily až o 10.000 obětech, podle poslední oficiální bilance bylo ale v New Orleansu zatím potvrzeno "jen" 118 mrtvých.

Tragédii prý šlo předejít

Veřejná rozhlasová stanice NPR v pátek odvysílala dokument ze kterého je zřejmé, že vědci a odborníci několik dní před úderem hurikánu Katrina na pobřeží Mexického zálivu varovali, že se vytvářejí podmínky pro naplnění katastrofických modelů, na které se New Orleans v minulosti připravovalo.

Při plánování podobných situací se počítalo s národní gardou o čtyřech tisících vojáků. Většina z nich ale byla tou dobou i s vozidly, nádržemi a agregáty v Iráku. Nyní je jasné, že celé této tragédii se dalo předejít. Představitelé města při vyhlášení evakuace věděli, že 120.000 lidí nemělo auta a k některým školám, kde se měli soustředit, nepřijely sběrné autobusy.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme