Volitelé papeže budou poprvé bydlet v Domě sv. Marty. Bez mobilů a počítačů

Vatikánští řemeslníci už dokončili poslední úpravy Sixtinské kaple. V úterý v ní začne volba nového papeže, kterého bude vybírat 115 kardinálů-volitelů. Sixtinskou kapli dnes a zítra odpoledne otevřou novinářům, kterých se akreditovalo přes pět tisíc. Nedostanou se ale do Domu svaté Marty, kde se připravují prostory pro nového papeže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sixtinská kaple | Zdroj: Reuters

„Toto apartmá je obvykle vyhrazeno nejvzácnějším hostům. Papež v něm stráví několik týdnů po svém zvolení, proto tam teď probíhají nezbytné úpravy a pak se pokoje zapečetí,“ vysvětluje páter Thomas Rosica.

V domě svaté Marty budou bydlet po dobu konkláve také všichni kardinálové-volitelé. Poprvé v historii papežské volby mají k dispozici takový komfort.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh příprav na volbu papeže přiblížil z Vatikánu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Musí se ale vzdát všech moderních komunikačních výdobytků, jako jsou telefony nebo počítače. Celý prostor kolem Sixtinské kaple a Domu svaté Marty bude ve stavu elektronického ticha - bez jakéhokoli signálu. Zatím ale vždy informace zpoza vatikánských zdí ven nějakým způsobem pronikly.

Své pokoje si kardinálové vylosují. „Nemá to nic společného s tím, že některé pokoje jsou pěknější než jiné. Jde o to, že tady nikdo nemá mít větší privilegia než ostatní. Ani přátelé tak nemohou žádat, aby bydleli vedle sebe. Tady jsou si všichni rovni,“ doplňuje Rosica.

Jak dlouho budou kardinálové tyto podmínky snášet, to záleží jen na nich.

Martin Dorazín, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme