Vybuchla sopka na Novém Zélandu. Nejméně pět lidí zahynulo, na ostrově byly v té době desítky turistů

Pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala podle policie nejméně pět mrtvých. Počet obětí se může ještě zvýšit. Přes 20 lidí je nezvěstných, dalších 20 lidí bylo zraněno. Na ostrově nebo v jeho blízkosti bylo v době erupce na 100 turistů, sdělila premiérka Jacinda Ardernová. Podle policie bylo na ostrově a v okolí méně než 50 turistů. Podle českého ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi ani zraněnými žádní Češi.

Video Wellington (Aktualizováno: 10:55 9. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie potvrdila, že pět osob po erupci zahynulo v lokalitě Eastern Bay of Plenty. Policejní komisař John Tims vyjádřil obavy, že počet mrtvých „pravděpodobně“ ještě poroste, protože mnoho turistů je stále nezvěstných. Nejméně 23 lidí bylo z ostrova zachráněno a dalších 27 tam zůstává, informovala rozhlasová stanice Radio New Zealand. Tims řekl, že zemřel jeden z lidí, kteří byli z ostrova zachráněni. Podle něj zatím není jasné, zda jde o Novozélanďany nebo cizince.

Sopečný ostrov je neobydlený, ale podle agentury AP ho pravidelně navštěvují skupiny turistů. Premiérka Ardernová uvedla, že zhruba stovka turistů byla na ostrově nebo v jeho blízkosti v době erupce, která začala kolem 14.11 místního času (2.11 SEČ). „Někteří z nich jsou v tuto chvíli nezvěstní,“ řekla premiérka. „Množství lidí je údajně zraněno a převáženo na břeh,“ uvedla politička, která hovoří o velmi významné a mimořádné události.

Český generální konzulát v Sydney je podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové v kontaktu s novozélandskými úřady. „Nemáme v tuto chvíli informace o tom, že by mezi postiženými měli být čeští občané,“ sdělila pro server iROZHLAS.cz s tím, že resort situaci na místě nadále sleduje.

Ministerstvo zároveň o situaci informovalo pomocí systému Drozd 230 občanů Česka aktuálně pobývajících na Novém Zélandu.

Erupce sopky na Kamčatce vyvrhla mrak popela do výše 10 kilometrů. Může ovlivnit leteckou dopravu

Číst článek

Stanice Radio New Zealand uvedla s odvoláním na záchranáře, že zraněno by mohlo být až 20 lidí. Zpravodajský server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Po erupci sopky na ostrůvku White Island zamířilo k místu několik záchranářských vrtulníků, informovala agentura DPA.

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží Severního ostrova. V blízkosti sopky je nebezpečno, varovaly místní úřady a vyzvaly lidi, aby se blízkým oblastem vyhnuli.

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň bdělosti na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci.

Některé oblasti by mohl zasáhnout spad popela. Televize přinesly záběry obrovského mraku popela nad ostrovem. Sopku na ostrově nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, který mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje přibližně 10 tisíc turistů ročně.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme