Chorvatsko 0:0 Brazílie

Mexická sopka Popocatépetl chrlila žhavé kameny až dva kilometry daleko

Sopka Popocatépetl, která leží asi 70 kilometrů od mexické metropole, znepokojila v pondělí obyvatele v okolních obcích svou silnou explozí. Výbuch, při němž létaly žhavé kusy horniny až dva kilometry daleko, označil mexický varovný systém SkyAlert jako nejsilnější explozi této sopky za několik posledních let.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexické studentky v San Nicolas de los Ranchos, v pozadí kouřící Popocatépetl. | Zdroj: Reuters

Informoval o tom server BBC Mundo. Výbuch nastal před desátou večer místního času a byl tak silný, že otřesy zaznamenali i obyvatelé dvoumilionového města Puebla, které leží asi 43 kilometrů od sopky. Z kráteru stoupal obrovský hustý sloupec dýmu a do okolí létaly kusy žhavé horniny.

Bublání vody, slabá zemětřesení. Sopka pod německým jezerem je podle vědců stále aktivní

Číst článek

V následujících hodinách se očekávají další menší či střední exploze, proto místní úřady varovaly, aby se lidé od sopky drželi v bezpečné vzdálenosti minimálně 12 kilometrů. V okolních obcích může také nadále padat popel ze sopky, civilní obrana proto doporučila v takovém případě zavírat okna, nosit venku roušku přes nos a ústa a chránit si oči brýlemi.

Vulkán Popocatépetl, který je s výškou asi 5430 metrů druhým nejvyšším vrcholem Mexika, o sobě dává pravidelně vědět od roku 1994. Minulý týden zaznamenalo mexické středisko pro prevenci katastrof (Cenapred) dvě exploze této sopky, z níž stoupal dým do výšky 2,5 kilometru. Nyní platí podle Cenapredu v oblasti prostřední ze tří stupňů varování.

V Mexiku je několik stovek sopek, jen pár desítek z nich je aktivních. Vulkán Popocatépetl, jehož název v domorodém jazyce náhuatl znamená kouřící hora, patří k nejaktivnějším z mexických sopek. Poslední silnou explozi této sopky zažili místní v prosinci 2000, na základě varování expertů byly před výbuchem evakuovány desítky tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme