WikiLeaks zveřejnil tisíce e-mailů turecké vládní strany. Stát stránky zablokoval

Server WikiLeaks uveřejnil téměř 300 tisíc e-mailů, které údajně pocházejí z domény turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Dokumenty prý organizace získala týden před pátečním pokusem o vojenský puč, se kterým prý ale nesouvisejí. Turecký regulátor internetu záhy stránky WikiLeaks v zemi zablokoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Binali Yildirim (na fotce) se s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem dohodl na normalizaci vztahů zemí | Zdroj: Reuters

Turecká vládní strana AKP je velmi blízká prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Nejnovější zveřejněný e-mail pochází z počátku července a nejstarší z roku 2010.

WikiLeaks ale píše, že přesně 294 548 e-mailů je jen první částí z celé série. Zatím tedy zveřejnila jen dokumenty od písmene A do I.

Společnost WikiLeaks uvádí, že dokumenty uveřejnila v reakci na rozsáhlé čistky v armádě, justici a školství, ke kterým Ankara přistoupila právě po zmařeném puči.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů.

Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku nebo v Afghánistánu. WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionů tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010.

„Vyšetřujeme 9322 osob. Některé z nich jsou ve vazbě, jiné jsou zajaté. Další jsou pod právním dohledem a některé na svobodě. 80 jsme jich po výslechu propustili," uvedl turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş.

Mezi zadrženými pučisty jsou v Turecku také dva turečtí piloti, kteří na konci listopadu sestřelili ruskou stíhačku u syrských hranic. Zatčeno bylo podle státní agentury Anadolu také 103 generálů a admirálů, tedy třetina velitelů s hodností generála v turecké armádě. Turecké úřady zadržely kvůli pokusu o převrat i více než šest tisíc vojáků.

Úřady vydaly zatykače až na tři tisíce soudců a prokurátorů. V celé zemi pak bylo podle bezpečnostních zdrojů odvoláno osm tisíc policistů a své funkce muselo opustit také asi 1500 úředníků ministerstva financí.

V Turecku bylo zadrženo více než sedm tisíc lidí a byly vydány zatykače až na tři tisíce soudců a prokurátorů. Vláda také zakázala vykonávat práci 21 tisíc učitelů a odebrala licence 25 televizním a rozhlasovým stanicím.

Anna Kottová, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme