Z Británie se údajně může rozšířit prasečí chřipka na kontinent

Prasečí chřipka, která se teď objevuje ve Velké Británii, by se brzy mohla rozšířit na kontinent. Varovali před tím evropští zdravotničtí experti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testovací souprava pro PCR diagnostiku viru A/H1N1 | Foto: Greg Sykes, ATCC

V Británii se počet onemocnění chřipkou skoro každý týden zdvojnásobuje. Většinou přitom jde o takzvanou prasečí chřipku, která se předloni stala postrachem ve světovém měřítku.

Nedostatek vakcín přiměl britské úřady, aby sáhly po dávkách zbylých po loňském očkování proti prasečí chřipce. Některé nemocnice musely odložit méně naléhavé operace, aby mohly přijmout pacienty, kteří ji dostali.

Podle britských zdrojů připadalo minulý týden 99 případů chřipky na 100.000 obyvatel. Asi 800 osob je s chřipkou na jednotkách intenzivní péče a 50 zemřelo. Téměř nikdo z nich nebyl očkován.

Evropští zdravotničtí činitelé řekli, že evropský kontinent by měl vývoj v Británii sledovat. Jednotlivé země by podle nich měly zintenzivnit očkovací kampaně a možná také připravit nemocnice na brzkou chřipkovou vlnu.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme