Z čelních skel aut na Slovensku zmizí dálniční známky, nahradí je elektronické

Na Slovensku od nového roku neuvidíte za skly aut nalepené dálniční známky. Nahradí je totiž jejich elektronická podoba. Známka se vždy vztahuje k poznávací značce daného vozu a řidiči ji získají prostřednictvím internetu, aplikace v mobilu nebo u samoobslužných automatů. Čeští řidiči mířící na Slovensko musí svá vozidla před cestou zaregistrovat do databáze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 nedaleko Větrného Jeníkova. Jeho obyvatelé se bojí, že během oprav dálnice jejich obec zahltí automobily

Dálnice D1 nedaleko Větrného Jeníkova. Jeho obyvatelé se bojí, že během oprav dálnice jejich obec zahltí automobily | Foto: Hana Mikulincová

„Čeští řidiči na Slovensku by se měli připravit na stejnou variantu, jako když cestují do Maďarska. Stejný systém tam totiž funguje už několik let. Vozidlo se zaregistruje do databáze a přes kamery je kontrolováno, jestli máte zaplaceno, jestli můžete jet po dálnici. Pokutováni jste zpravidla každou třetí jízdu, pokud nemáte známku,“ vysvětlil mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových elektronických dálničních známkách na Slovensku mluvil mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka

Registrace probíhá přes internet nebo přes mobilní aplikaci z chytrého telefonu. Petr Vomáčka doporučuje registraci udělat ještě v klidu z domova, aby si řidič mohl prostudovat podmínky a zvolit vhodnou kategorii.

Na Slovensku totiž existuje dálniční známka jak pro osobní vozidla, tak pro osobní vozidla s přívěsem.

Známku je třeba zakoupit už před hranicemi země. Pořídit si je je možné i na čerpacích stanicích u dálnice nebo na různých platebních terminálech a kioscích. Podle Petra Vomáčky ale nefungují dobře nebo se na nich tvoří velké fronty, proto se na ně nedá spolehnout.

„Zatím víme, že se elektronické známky prodávají na hraničních přechodech, kde se prodávaly dříve dálniční známky. Dosud tam byl personál, který radil, jak nové známky pořídit. V současné době to ale pokulhává,“ popsal Vomáčka.

Pokud by člověk chtěl roční nebo třeba 30denní dálniční známku na Slovensko, od 1. ledna už musí koupit tu elektronickou. Pokud chce ale vyjet na Slovensko ještě na přelomu roku, bude mu podle Vomáčky stále tolerována nalepovací známka.

Registrace vozidla je možná na webové stránce eznamka.sk.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme