Z vraku Kursku vytažena další těla

Z vraku ruské jaderné ponorky Kursk bylo vyproštěno už 12 těl námořníků, kteří zahynuli při zatím neobjasněné havárii plavidla v srpnu minulého roku. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, vedle hledání obětí katastrofy pokračují v loděnici Rosljakovo také práce na neutralizaci reaktorů ponorky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kursk | Foto: Federation of American Scientists

Při nepřetržité práci vyprostili vyšetřovatelé z vraku Kursku další těla členů posádky ponorky a nová objevili. Z prostoru devátého oddělení Kursku přitom museli odčerpat směs vody a oleje. Ostatky námořníků předala skupina vedená generálním prokurátorem Vladimirem Ustinovem do speciální laboratoře soudního lékařství v Severomorsku, kde začala identifikace obětí. Ta ale může trvat i několik týdnů. Po předběžném průzkumu může začít také demontáž 22 protiponorkových raket Granit, které jsou podle všeho nepoškozené. Pokračuje i příprava bezpečného zajištění reaktoru ponorky. Podle velitele severní flůotily ruského námořnictvaVjačeslava Popova je sice šesté raketové oddělení Kursku v bezpečném stavu, ale specialisté chtějí odřezáním kabelů a dalších přívodů dosáhnout stavu, kdy se reaktory nebudou moci znovu aktivizovat.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme