Z vraku Kursku vytažena další těla

Z vraku ruské jaderné ponorky Kursk bylo vyproštěno už 12 těl námořníků, kteří zahynuli při zatím neobjasněné havárii plavidla v srpnu minulého roku. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, vedle hledání obětí katastrofy pokračují v loděnici Rosljakovo také práce na neutralizaci reaktorů ponorky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kursk | Foto: Federation of American Scientists

Při nepřetržité práci vyprostili vyšetřovatelé z vraku Kursku další těla členů posádky ponorky a nová objevili. Z prostoru devátého oddělení Kursku přitom museli odčerpat směs vody a oleje. Ostatky námořníků předala skupina vedená generálním prokurátorem Vladimirem Ustinovem do speciální laboratoře soudního lékařství v Severomorsku, kde začala identifikace obětí. Ta ale může trvat i několik týdnů. Po předběžném průzkumu může začít také demontáž 22 protiponorkových raket Granit, které jsou podle všeho nepoškozené. Pokračuje i příprava bezpečného zajištění reaktoru ponorky. Podle velitele severní flůotily ruského námořnictvaVjačeslava Popova je sice šesté raketové oddělení Kursku v bezpečném stavu, ale specialisté chtějí odřezáním kabelů a dalších přívodů dosáhnout stavu, kdy se reaktory nebudou moci znovu aktivizovat.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme