Za distribuci protičínských letáků poslal vietnamský režim do vězení dva studenty

Na osm a šest let poslal včera do vězení vietnamský soud dva tamní studenty. Přísné tresty dostali za to, že distribuovali protičínské letáky. Komunistický režim se v posledních měsících se svými odpůrci a disidenty 'nemazlí'. Od ledna už za protistátní činnost uvěznil 36 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení | Foto: Free Digital Photos

Podle soudu se mladí studenti dopustili protistátního jednání, za což budou po šesti a osmi letech za mřížemi ještě vystaveni tříletému domácímu vězení.

Dvacetiletá Nguyen Phuong a o pět let starší počítačový technik Dinh Nguyen Kha rozdávali loni v říjnu v Hočiminově městě letáky vybízející k protestům pro Číně.

Chtěli tak upozornit na to, že Peking si činí stále větší nároky na území v Jihočínském moři a Hanoi by se proti tomu měla postavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém případu trestání údajné protistátní činnosti ve Vietnamu informovala v Odpoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Vietnamští politici se ale podle nich jen bohatému sousedu podbízí, pronajímají mu nevýhodně pozemky, nechávají ho beztrestně plundrovat přírodní zdroje a nebrání se obsazování území ve sporných vodách.

Od ledna už vietnamská vláda poslala do vězení 36 disidentů, blogerů a opozičních politiků. Své jednání příliš nezdůvodňuje. Čtrnáct politických vězňů například odsoudila za spiknutí proti vlasti.

Tito bloggeři, aktivisté a spisovatelé údajně chtěli komunistický režim svrhnout. Většina z nich byla prý také napojena na politickou stranu Viet Tan, která sídlí ve Spojených státech a vietnamská vláda ji považuje za teroristickou organizaci.

Podle západních medií pak v současnosti padají ve Vietnamu nejtěžší tresty vůči aktivistům za posledních deset let. Veřejnost v komunistické zemi ze strachu většinou mlčí. Ozvaly se ale západní země, například právě Spojené státy.

Soudy sledují a kritizují stejně jako lidsko-právní organizace. Podle asijské Human Rights Watch jsou dané tresty nepřiměřené. Ochránci lidských práv už také vyzvali Vietnam k okamžitému propuštění obou obžalovaných.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme