Za zřícením letounů může být terorismus; přímé důkazy nejsou

Ruské oficiální zdroje nevylučují možnost, že se dvě osobní letadla stala terčem teroristických útoků. Letouny se zřítily v noci na středu a v jejich troskách zahynulo všech téměř 90 cestujících a členů posádky. Odborníci upozorňují, že dvě letecké katastrofy v jediné zemi za jedinou noc jsou zcela výjimečnou událostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky letadla

trosky letadla | Foto: EPA

Teorii o teroristických útocích podpořila informace z vládních zdrojů, že v letounu Tu-154 byla před ztrátou spojení aktivována signalizace hlásící pokus o únos. Někteří pozorovatelé naznačují, že tragédie může mít souvislost s nedělními prezidentskými volbami v Čečensku. Předák separatistů Aslan Maschadov však podíl na údajném útoku popřel.

Ruští záchranáři zkoumají trosky dvou letadel, která se v noci na středu skoro současně zřítila s 89 lidmi na palubách. Zatím se jim nepodařilo najít žádný důkaz o tom, že příčinou havárií byl teroristický útok. Odpověď na otázku, proč letouny spadly, by mohla dát podrobná analýza obou černých skříněk, které už mají v rukou experti. Dopravní letadla startovala v úterý večer z moskevského letiště Domodědovo v rozmezí 40 minut. Po nějaké době s nimi letečtí dispečeři ztratili kontakt a oba stroje se zřítily.

Úřady potvrdily, že 42 pasažérů včetně posádky prvního letounu, který směřoval do Volgogradu, zahynulo. V okolí druhého zříceného stroje se záchranářům podařilo objevit zatím 20 těl z celkového množství 44 cestujících. Našly se už také černé skříňky obou letadel a experti především prověřují, zda během letu došlo k výbuchu na palubě. Záchranné práce na místě jsou komplikované, protože trosky letadel jsou rozesety na velké ploše, podle agentury Interfax až na 10 kilometrech čtverečných.

Jako jedna z příčin zřícení se prošetřuje také teroristický čin. Údajně o tom svědčí také zachycený nouzový signál o únosu z druhého stroje. Lídr čečenských separatistů Aslan Maschadov ale odmítl jakoukoli spojitost s katastrofami. Jak řekl v televizní stanici CNN odborník na leteckou bezpečnost Peter Goelz, na spolehlivé určení příčin havárie je ještě brzy. "Samozřejmě nejdůležitější je záznam z černé skříňky. Ta by se měla co nejdřív dostat do laboratoře. Pak budou mít vyšetřovatelé informace, podle kterých by mělo být možné určit, co se stalo."

Ruská federální bezpečnostní služba zatím na místě katastrof letadel nenašla žádné potvrzení toho, že by šlo o teroristický čin. Tato variata se ale stále prověřuje. Vyšetřovatelé se teď zaměří na technický stav letadel před startem. Majitelé však tvrdí, že oba stroje byly v dobrém technickém stavu. Na letišti Domodědovo, odkud stroje startovaly, se prověřuje letecké palivo v zásobnících. Pokud by technici přišli na něco podezřelého, okamžitě by zastavili všechny lety. Podle další z prověřovaných možností by mohla mít na svědomí zřícení obou letounů neopatrnost při pilotáži. Zjištění příčiny ale může trvat i několik měsíců.

Příbuzným pasažérů byla také nabídnuta pomoc psychologů, k dispozici jsou tři horké linky. Do oblasti katastrof budou vypraveny autobusy nejbližších, aby identifikovali mrtvé. V televizi byly zveřejněny neoficiální seznamy cestujících.

Úřady země nařídily posílení bezpečnostních opatření na všech letištích. Prezident Vladimir Putin kvůli tragédii přerušil dovolenou a vrátil se z černomořského letoviska do Moskvy. Ruský olympijský tým v Aténách uctil památku obětí neštěstí minutou ticha. Čtvrtek byl v Rusku vyhlášen dnem smutku.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Vavrouška, Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme