Zahraniční noviny o dárcovské konferenci

V zahraničních novinách se dočtete, že v Ženevě začíná dárcovská konference OSN, němečtí novináři obviňují Indonésii ze zneužití finanční pomoci a všímají si toho, že Kuba formálně obnovila vztahy s Evropskou unií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Ženevě dnes začíná konference OSN pro koordinaci humanitární pomoci jihovýchodní Asii. Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung OSN doufá, že koncem ledna už bude mít k dispozici polovinu z přislíbených tří miliard dolarů. Konference se zúčastní více než 250 zástupců humanitárních organizací i politiků členských zemí. Právě účast vládních představitelů má prý zaručit, že budou dodrženy finanční přísliby, které jednotlivé země postiženému asijskému regionu daly. A zástupci humanitárních organizací mají zase pomoci tomu, aby pomoc jihovýchodní Asii byla co nejlépe využitá, konstatuje švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

A právě o možnosti jejího zneužití píše německý Der Tagesspiegel. Do Indonésie se totiž vypravila německá delegace vedená ministrem zahraničí Joschkou Fischerem. Jakarta prý utratila všechny peníze z Německa určené pro jihovýchodní Asii. A nad využitím těchto peněz indonéskou vládou visí velké otazníky, píše list a kritizuje Fischera za přílišnou diplomacii.

K otázce zneužití finanční pomoci se totiž vůbec nevyjádřil a když se jej novináři ptali, kam peníze zmizely, odpovídal jen neurčitě. "Nesmíme být rozčarovaní", řekl ministr novinářům a dodal, že indonéský prezident přislíbil lepší koordinovanost a transparentnost dárcovských peněz. Tak to je uklidňující, dodává kousavě Der Tagesspiegel právě indonéské vládní špičky mají totiž s korupcí největší problémy.

Novým palestinským vůdcem se stal Mahmúd Abbás. Ve funkci tak nahradí Jásira Arafata, který zemřel v listopadu minulého roku. Co tato změna může Palestině přinést? Nad tím se zamýšlí ruský deník Komersant.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Kuba formálně obnovila vztahy s Evropskou unií. Končí tak období velkého ochlazení mezi Kubou a EU, které trvalo od roku 2003 a jehož hlavní příčinou byl tvrdý zákrok kubánského režimu proti disidentům a popravy třech Kubánců, kteří se pokusili unést loď, informuje severoamerický list The New York Times.

Deník však zůstává spíše skeptický a v obnovených vztazích vidí malou naději na zlepšení podmínek samotných Kubánců. Evropská unie sice hodlá posílit podporu disidentů a více zdůrazňovat porušování lidských práv na Kubě, ovšem tato snaha je během na dlouhou trať, soudí newyorské Timesy.

Severokorejská média v těchto dnech probírají zcela jiné téma: Jak má vypadat občan socialistického státu. V médiích byla zahájena kampaň, že lidé musí nosit krátké vlasy a dbát o slušný zevnějšek. Vládní list Rodong Sinmun v této souvislosti varuje, že každý, kdo se odlišuje oblečením a životním stylem, se stává hlupákem a takový národ skončí v ruinách.

Dlouhé vlasy prý reprezentují životní styl zkorumpované kapitalistické společnosti, navíc podle státní televize odebírají mnoho živin a tím mohou okrádat mozek o energii. Účes na ježka né delší než 5cm proto má zajišťovat dvojí návštěva u holiče v měsíci.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme