Zahraniční noviny o fotbalovém šampionátu

Zahraniční tisk se dnes zabývá porážkou favoritů a obhájců titulu Francouzů na mistrovství světa v kopané v Soulu, ptají se, jaká bude další podoba fotbalových šampionátů, a poznamenávají, že indicko-pákistánské napětí nepolevuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Světový šampionát začal pro Francii špatně - takové je echo většiny francouzských deníků, které obšírně komentují včerejší porážku francouzských fotbalistů v zahajovacím utkání mistrovství světa v kopané v Soulu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stránkami francouzských deníků listoval pařížský spolupracovník Radiožurnálu Zdeněk Müller.

Mistrovství světa ve fotbale se poprvé koná souběžně ve dvou zemích, uvádí německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Sousedy Jižní Koreu a Japonsko historie spíše rozděluje, než aby je spojovala. Půjde navíc zřejmě o nejdražší dobrodružství Mezinárodní fotbalové federace, které přijde asi na 700 milionů švýcarských franků. Oba ambiciózní hostitelé překročili limit toho, co je finančně únosné. Je velmi pravděpodobné, že mistrovství v Jižní Koreji a Japonsku by mohlo znamenat konec megalománie světového fotbalu. Příjem z prodeje televizních práv totiž klesá, a dokonce i Mezinárodní fotbalová federace vyhlásila, že se v následujících třech letech bude muset uskrovnit.

Od fotbalu zpět k politice, konkrétně k tématu, které se přímo dotýká České republiky. Známý vídeňský deník Neue Krone Zeitung si ve svém dnešním vydání totiž bere na paškál Benešovy dekrety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z článku nazvaného "Praha se překonává" cituje vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Návštěva britského ministra zahraničí Jacka Strawa na indickém subkontinentu nic nezměnila, soudí britský Daily Telegraph. Indicko-pákistánské přestřelky na hraniční linii a útok islámských bojovníků na indickou policejní stanici znamenají další krok směrem k ozbrojenému konfliktu. 55 let trvající spor o Kašmír vedl ke dvěma válkám, k řadě krizí, vojenských mobilizací, ale situace nebyla nikdy tak vážná, jako je teď. Indie se domnívá, že svět ignoroval islámské extrémisty v Pákistánu, kteří po 11. září pokračují s krvavým terorismem v Indii a Kašmíru.

Nová Dillí se kvůli tomu nechce zapojit do světového boje proti Al-Kajdě. Zároveň si myslí, že může zůstat lhostejná k utrpení kašmírského lidu. Za posledních 12 let konfliktu zde přitom přišlo o život 40 tisíc lidí. Pákistánský vojenský režim se zase rozhodl "pohodlně" začlenit do americké protitalibanské aliance, aniž by přestal podporovat kašmírské a pákistánské militantní bojovníky. Chabá taktika pákistánské armády způsobila, že se svět přiklonil na stranu Indie. Ke snížení napětí však nedošlo. K vyřešení sporu o Kašmír bude třeba mezinárodní intervence.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme