Zahraniční noviny o smrti Maschadova

Český rozhlas poslouchá většina z vás asi mimojiné proto, že některé hůře dostupné věci udělá za vás, to je i případ čerstvých zahraničních novin, které asi málokdo z vás četl. Redakce Radiožurnálu to udělala za vás. Píší o smrti Maschadova, rezignaci kosovského premiéra a ochraně přírody na Novém Zélandě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Smrt vůdce čečenských separatistů Aslana Maschadova je tématem číslo jedna pro všechny hlavní ruské deníky. Kromě zpravodajského popisu události přinášejí také životopisy Maschadova, názory odborníků a politiků na důsledky jeho smrti a analýzy, co se bude dít v Čečensku teď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška se zaměřil na zamyšlení v deníku Izvěstija.

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj včera nečekaně rezignoval a souhlasil se svým vydáním před trestní tribunál v Haagu. Události si všímá například deník International Herald Tribune.

Haradinajovo rozhodnutí odstoupit a odpovědět na obžalobu vyvolalo v Kosovu nevídaný šok. Téměř dva miliony lidí ho totiž v prosinci zvolily za svého premiéra, kterého obdivovali jako válečného hrdinu, uvádí list. Sám obžalovaný se ale vinen necítí: "Nespáchal jsem žádný zločin. Kvůli žalobě teď odcházím od práce zrovna ve chvíli, kdy své zemi dávám maximum," nechal se slyšet Haradinaj. Za strůjce celé aféry přitom označil Srby obvinění jsou podle něj založena jen na "srbských lžích," dodává list International Herald Tribune. Kdo může za smrt italského agenta Calípariho při osvobozování novinářky Sgrenové? Spor mezi Itálií a Spojenými státy o zodpovědnost za nešťastnou událost sleduje švýcarský deník Tagesanzeiger.

Názory obou stran se totiž významně rozcházejí. "Rekonstrukce události se neshoduje s tím, co nám sdělily americké úřady," nechal se slyšet italský ministr zahraničí Fini. Italové požadují řádné potrestání viníků, přitom by ale přivítali, aby vzájemné italsko-americké vztahy nebyly případem poškozeny, informuje švýcarský list. Podle názoru Pentagonu nesou vinu italské bezpečnostní síly, které nepožádaly americkou armádu o povolení bezpečného průjezdu Bagdádem. To ale Řím zásadně odmítá a proti této verzi se vyjádřila i samotná Sgrenová, která připojila domněnku, že možná američtí vojáci vědomě stříleli jen na ni, uzavírá švýcarský deník Tagesanzeiger.

O tom, že se ani ochrana přírody na Novém Zélandě neprosazuje lehce, píše v dnešním vydání tamní deník New Zealand Herald.

Ministr životního prostředí musel kvůli protestům upustit od slavnostního otevření nové chráněné oblasti, parku Ahuriri. Rozzlobená skupina farmářů zadržela ministra i jeho šedesát hostů, včetně ostatních členů vlády, na protest proti zřízení přísně chráněné oblasti, vysvětluje novozélandský list. "Měla to být oslava trvalé ochrany nejcennější a nejkrásnější krajiny na Novém Zélandě," zlobil se ministr životního prostředí, "místo toho byla zkažena malicherným a sobeckým problémem."

Důvodem sporu je totiž přístup do parku. Ministerstvo nechalo uzavřít přístupovou cestu, aby zabránilo vjezdu automobilů. Vstup je tak povolen pouze chodcům, cyklistům nebo jezdcům na koních, a to se farmářům nelíbí, uzavírá novozélandský deník New Zealand Herald.

Jiří Hošek, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme