Zahraniční tisk o egyptském referendu o změně ústavy

Egyptské referendum o změně ústavy opozice bojkotovala. Ve Francii vrcholí kampaň před nedělním hlasováním o euroústavě. Finále Ligy mistrů očima britských deníků : "Nejdřív kalamita, pak triumfální vítězství."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Egypťané včera rozhodovali o ústavní změně, která by měla umožnit nový systém volby prezidenta. Tématu se věnuje International Herald Tribune. Prezident byl dosud volen prostřednictvím referenda. Návrh ústavy počítá s tím, že prezident bude napříště vybrán z několika kandidátů v přímých a tajných volbách. Kandidáti ovšem musí nejdřív získat podporu 250 poslanců a členů místních rad. A to je právě jádro problému, pokračuje deník. Vládní strana má v parlamentu 90 procentní většinu, takže opozice by podle nové ústavy stejně žádného kandidáta nemohla navrhnout, a prezident Mubarak by se mohl v září těšit na další šestileté vládnutí, vysvětluje International Herald Tribune.

Ve Francii vrcholí kampaň před nedělním referendem o přijetí euroústavy. Přestože tábor oponentů je podle výzkumů veřejného mínění velice silný, noviny dávají prostor především zastáncům ústavy. Le Figaro spekuluje, zda voliče přesvědčí dnešní televizní vystoupení prezidenta Chiraca. Je to jeho třetí a poslední vystoupení v rámci kampaně za euroústavu. Prezident bude apelovat na voliče, aby ukázali svoji odpovědnost a přijali euroústavu, tvrdí deník. Ovšem jestli se prezidentovi podaří přesvědčit nerozhodnuté, to uvidíme v neděli, dodává Le Figaro.

Levicový Liberation si zase myslí, že odpůrci euroústavy se rekrutují hlavně z těch, kteří jsou nespokojení s vládní politikou. O euroústavu jde až v druhé řadě. Proto by se měl Chirac ve svém dnešním vystoupení zavázat, že rozpustí parlament, ať už referendum dopadne jakkoliv. Takový postoj by pak Francouzům umožnil, aby rozhodovali skutečně pouze o euroústavě, soudí Liberation.

Slovenské deníky reagují na včerejší prohlášení šéfa sněmovny a Křesťansko demokratického hnutí Pavla Hrušovského, který poprvé připustil možnost předčasných voleb. Deník Pravda označil napětí ve vládní koalici, především mezi křesťanskými demokraty a Aliancí nového občana, za otravnou parodii. Podle Daga Danyše jsou politické hry obou stran jalové a neužitečné. Z jeho komentáře cituje bratislavská spolupracovnice Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Komentář Daga Danyše

Britské noviny oslavují vítězství Liverpoolu ve finále Ligy mistrů. "Gerrard pomohl Livepoolu vstát z mrtvých", "Liverpool dobyl Evropu", takové a další titulky se objevují v britských listech. "V prvním poločase kalamita, ve druhém triumfální vítězství," shrnují Timesy cestu liverpoolského týmu za vítězstvím. Po prvním poločase, kdy Liverpool prohrával 0:3 už nikdo, obzvlášť milánský soupeř, neočekával, že se jim podaří vstát z mrtvých. "Bylo to cenné vítězství pro liverpoolský klub a nezapomenutelná podívaná pro všechny fanoušky," dodávají britské Timesy.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme