Zahraniční tisk o obřím airbusu

Vzlétnutí obřího airbusu . Největší důvěru Slováků mají hasiči. Nezapomínejme na Irák, radí britský tisk. To jsou hlavní témata přehledu zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské noviny se věnují včerejšímu slavnostnímu vzlétnutí největšího dopravního letadla na světě: Airbusu A 380. Francouzský Liberation věnoval fotografii letadla titulní stranu novin. Svůj komentář začíná lyrickým popisem toho, jak si krásný pták podmanil modré nebe nad Toulouse. Brzy se ale vrací pevnýma nohama na zem.

Zastánci Evropské ústavy považují letadlo za důkaz toho, čeho všeho může společenství dosáhnout. Její odpůrci ale tvrdí, že pořízení letadla odporuje principům volného trhu, což Unii poškozuje. Škoda, že Unii nebudují inženýři a obchodníci.

Šlo by jim to od ruky lépe než politikům. Ti se totiž pořád nemůžou dohodnout, jestli mají obhajovat svoje národní zájmy nebo volný trh, povzdychl si list. Vzlétnutí obřího Airbusu je ale nadějí pro budoucí Evropu, která stojí na základech evropské ústavy. Musíme ale dát pozor na turbulence. Airbus bez Evropy by totiž byl jako airbus bez křídel, dodává francouzský Liberation.

Německý Sueddeutsche Zietung už tak optimistický není. Zatím nemůžeme říci, zda bude airbus A380 skutečně úspěšný. Když totiž největší osobní letoun na světě vzlétal, zarazil svůj kulatý nos do oblaků poněkud rychleji, než by měl. Navíc, Evropané sice považují airbus za protiváhu amerického Boeingu 747, ale přitom není jisté, že svět ještě vůbec nějaký nový letoun potřebuje. Odpověď na otázku, který z obou výrobců letadel přežije, teď mají v rukou cestující, upozorňuje německý deník.

Srbský deník Blic ve svém vydání pro evropskou diasporu komentuje pozitivní postoj Evropské unie k možnému budoucímu členství Srbska a Černé hory. Ačkoli i občané těchto států tvoří velkou skupinu obviněných, kteří stanuli před trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Rozšiřování Unie považuje deník Blic za neodvratný proces. Z listu cituje náš zvláštní zpravodaj v Haagu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák cituje ze srbského deníku

Slovenský deník Sme komentuje nejnovější výzkum agentury při Statistickém úřadě. Podle ní je nejdůvěryhodnější institucí na Slovensku Hasičský záchranný sbor. Věří mu devadesát dva procent obyvatel. S výrazným odstupem se za ním umístili veřejnoprávní média, armáda, prezident, Evropská komise, odbory či soudy. Nepřekvapí, že nejnižší důvěry občanů požívají parlament a vláda.

Podle deníku je ale takové srovnávání scestné. Je možné vyjádřit oblíbenost toho či onoho politika, ale srovnávat třeba slabou instituci prezidenta s vládou či parlamentem nejde. Prezident získá víc důvěry i v případě, že bude místo něj sedět v paláci lední medvěd.

Největší nesmysl celého výzkumu je přitom podle SME v porovnávání různých institucí. Televize a Evropský parlament nebo hasiči a vláda: to jsou přece úřady s úplně odlišným polem působnosti i jinou frekvencí rozhodování s dopadem na veřejnost. Statistický úřad je také státní firma, sama sebe však do výzkumu nezařadila, a tak nemůže plýtvat penězi na nějaké své koníčky. Výzkumy tohoto typu jen matou veřejnost a nikdo je nepotřebuje, odsuzuje výzkum slovenský deník Sme.

Nezapomínejme na Irák, radí britský Daily Telegraph. Dva roky po začátku války je Irák pořád zčásti ovládaný povstalci a teroristy. Není jich mnoho, ale dokážou vážně poškozovat politickou a ekonomickou stabilitu země. Podle toho se zdá, že zahraniční jednotky budou muset v Iráku zůstat ještě hodně dlouho. Všeobecně se soudí, že rozmach nepokojů podpořila dvanáct týdnů trvající snaha vytvořit novou vládu.

Včera konečně designovaný irácký premiér Ibráhím Džaafrí oznámil, že sestavil nový kabinet. Předchozí politické vakuum ale jen podpořilo názory Iráčanů, kteří jsou odpůrci demokratické vlády. Sunnité a Básisté se během neklidných tří měsíců přesvědčili, že udělali dobře, když bojkotovali lednové volby. Zároveň teď nemají důvěru k nové konstituci, která má být schválena v srpnu a na ni navazujícím prosincovým volbám. Na nových ministrech irácké vlády teď je přesvědčit pochybující spoluobčany. A to hlavně rychlým růstem ekonomiky a stabilitou země, myslí si Daily Telegraph.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme