Zahraniční vojáci mají většinu Mali pod kontrolou. Obyvatelé jsou jim vděční

Bez zahraniční vojenské pomoci bychom zemřely nebo by nás násilně zotročili. To tvrdí maliské ženy, které v uplynulých měsících v obavách sledovaly útoky islamistů. Díky francouzské intervenci se ale podařilo bojovníky napojené na Al-Káidu na většině území porazit. Na udržení míru se teď podílejí i vojáci ze zemí Evropské unie včetně těch českých.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mali: Obyvatelé jsou za zahraniční intervenci vděční

Mali: Obyvatelé jsou za zahraniční intervenci vděční | Foto: Robert Mikoláš

Pouliční prodavačka nabízí pečené maso, na špejli nebo s hranolkami. Francouzský vliv je evidentní, nechybí proto ani typická bageta a zelenina. Obchody prý nejsou nic moc, ale na obživu to stačí, prohodí, zatímco se snaží oheň zlehka olizující dřevěné uhlíky ještě více rozdmýchat.

Přichází další zákaznice, dnes to vypadá na lepší výdělek. „Prodávám tu už dva roky, je to lepší než žebrat někde na ulici. Navíc je konečně klid. Hodně jsem se totiž bála, že islamisté dobudou celou zemi včetně hlavního města, kde žiju od narození,“ svěřuje se žena, která má svůj stánek hned vedle velitelství mise Evropské unie pomáhající s výcvikem maliské armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

S obyvateli Mali mluvil zvláštní zpravodaj Českého rozhlas Robert Mikoláš

„Jsme spokojení, současný vývoj v zemi jde dobrým směrem. Samozřejmě to není úplně ideální, pořád ještě operují na severu u hranice s Alžírskem ozbrojené bandy džihádistů, ale nepředstavují už takové nebezpečí,“ říká seržant Samake, který velí hlídce střežící velitelský komlex.

Dříve prý sloužil v Timbuktu, historickém městě, ve kterém islamisté poté, co ho dobyli, doslova řádili a zničili velké množství cenných památek včetně hliněných svatyní chráněných UNESCem:

„Situace v Timbuktu už je mnohem lepší, islamisté byli vytlačeni. A proč nás nejdříve přinutili se z tohoto města stáhnout? No, co na to říct. Ale díky francouzské ofenzivě jsme je nakonec porazili, teď už se zbývá jen dohodnout s povstalci z řad Tuaregů,“ neskrývá spokojenost, stejně jako většina obyvatel Mali.

„Děkuju, děkuju za to, že jste tady. V opačném případě bych už byla mrtvá, islamisté by s námi neměli žádné slitování,“ říká 15letá muslimka. Na sobě má tričko s krátkým rukávem a sukni, hlavu jí nezakrývá žádný šátek. Zhruba 90 procent obyvatel Mali vyznává islám, jeho radikální podobu stejně jako právo šaríja ale drtivá většina z nich zcela odmítá.

Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme