‚Zůstaň silný, už jsme skoro na konci.‘ Příbuzní unesených posílali reproduktory vzkazy do Gazy

Skupina příbuzných izraelských rukojmích držených teroristickým hnutím Hamás se ve čtvrtek shromáždila u plotu oddělujícího Izrael od Pásma Gazy a pomocí velkých reproduktorů na jeřábech posílala na druhou stranu vzkazy svým blízkým. Hamás a další organizace po teroristických útocích v Izraeli ze 7. října stále drží kolem 130 lidí.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní jednoho z rukojmích, kterého uneslo teroristické hnutí Hamás

Příbuzní jednoho z rukojmích, kterého uneslo teroristické hnutí Hamás | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

„Neztrácej naději. Obracíme svět naruby, jen abychom tě dostali zpátky. Nemůžeme uvěřit, že už je to skoro 100 dní. Zůstaň silný, už jsme skoro na konci,“ cituje server The Times of Israel (ToI) jednoho z rodinných příslušníků, který volal do mikrofonu směrem k městu Chán Júnis na jihu Pásma Gazy.

Izraelská armáda se posouvá v oblasti Chán Júnisu. Zabila tam dalších 40 bojovníků Hamásu

Číst článek

Stodenní výročí říjnových útoků připadá na neděli. Kolem 3000 ozbrojených příslušníků teroristického hnutí Hamás a dalších skupin z Pásma Gazy tehdy překvapilo izraelskou vládu i armádu rozsáhlým útokem, během něhož zavraždili kolem 1200 lidí a dalších asi 240 unesli do Pásma Gazy. Zhruba polovinu rukojmích Hamás propustil na konci listopadu díky mezinárodním diplomatickým snahám a výměnou za palestinské ženy a děti vězněné v Izraeli.

Osvobození rukojmích nyní uvádí premiér Benjamin Netanjahu jako jednu z priorit izraelských válečných snah v Pásmu Gazy; uvádí rovněž, že hlavním a nejefektivnějším prostředkem k jejich osvobození je v tuto chvíli vytvářet na Hamás další tlak vojenskou, nikoliv diplomatickou cestou.

Za oběť bojům v Pásmu Gazy padly také tisíce palestinských civilistů. Přesný počet obětí není znám, podle aktuální bilance úřadů ovládaných Hamásem nicméně zahynulo nejméně 23 469 lidí, z toho většina civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme