Fiala Petr

Fiala Petr v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Valachová chce za pět let maturitu z matematiky i pro odborné školy. 'Je to fér'

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) udělá vše pro to, aby povinnost maturovat z matematiky nastala pro studenty středních odborných škol (SOŠ) do roka poté, co budou z počtů povinně maturovat gymnazisté. Uvedla to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na informaci, že ředitelé gymnázií a lyceí chystají kvůli povinné maturitě z matematiky ústavní stížnost. Problematikou maturit na SOŠ se bude v pondělí zabývat vláda.

Opozice o české zahraniční politice: Je slabá, nesrozumitelná, riskantní a směřuje na východ

| ČTK |Zprávy z domova

Česká zahraniční politika je slabá a nesrozumitelná, řekl v pátek ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Podle Františka Laudáta (TOP 09) směřuje na východ, což je podle něho riskantní. Pravice volá po širší debatě politických sil, z níž by vzešla shoda na cílech zahraniční politiky. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že páteční sněmovní diskusi za takové jednání nepovažuje.

| ČRo, David Černý |Zprávy z domova

Sobotku 'vyděsila' slova předsedy ODS. Podle Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná

Premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD podle jeho slov vyděsil projev znovuzvoleného šéfa ODS Petr Fialy. Ten ve svém nominačním projevu zkritizoval současnou vládu a řekl, že je pravicová strana opět připravená vládnout. ODS podle Sobotky vůbec nepochopila, jak její vláda České republice ublížila. V podobném duchu se vyjádřil i místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO). Naopak podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná.

Ministerstvo školství zeštíhlí. Fiala ruší 14 vedoucích pozic

|Klára Bílá |Zprávy z domova

Ministr školství Petr Fiala ruší 14 vedoucích pozic ve svém úřadě. Rozhodl se tak na základě procesního auditu, který zadal v květnu, po svém nástupu. Zároveň zavedl dvě samostatné sekce na kontrolu operačních programů, které patří pod školství. Organizačními změnami chce Fiala ministerstvu vrátit důvěru veřejnosti, škol i učitelů.

|Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Ministr Fiala zastavil Dobešovu reformu regionálního školství

Ministerstvo školství ustupuje od plánů svého bývalého šéfa Josefa Dobeše a zastavuje kritizovanou reformu regionálního školství. Ta počítala s tím, že peníze budou školám rozdělovány podle naplněnosti tříd. Ministr Petr Fiala ale se změnami počká do doby, než bude jasný návrh rozpočtu pro příští dva roky.

|Veronika Sedláčková, ak |Zprávy z domova

Fiala bude zřejmě muset stabilizovat situaci také v regionálním školství

Nový ministr školství Petr Fiala bude v resortu řešit nejpalčivější problémy. Jedná se hlavně o potíže s čerpáním evropských peněz, dokončení reformy vysokých škol a jednání o škrtech, které se zřejmě dotknou taky učitelských platů. Horká půda ale čeká ministra také v regionech, kde se proti chystané reformě venkovských škol ozvala řada kritických hlasů.

|Jakub Šídlo, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Školství by mohl vést bývalý rektor Masarykovy univerzity Fiala

Premiér Petr Nečas nabídl post ministra školství bývalému rektorovi Masarykovy univerzity Petru Fialovi. Dosavadního hlavního vědeckého poradce šéfa vlády podporuje i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové má Fiala dobrý kredit v odborných kruzích. S odkazem na dva nezávislé zdroje informaci uvedla Česká televize. Na možnou kandidaturu Fiala odmítl reagovat.