Správné rozhodnutí, hodnotí opoziční politici opatření proti koronaviru. Babiš je přizval k jednání

Premiér Andrej Babiš pozval na úterní jednání o opatřeních proti šíření nového typu koronaviru zástupce opozice. Ta souhlasí s opatřeními, které vláda kvůli koronaviru zavedla. Rozhodnutí považují za správné předseda ODS Petr Fiala, šéf Pirátů Ivan Bartoš i šéf lidovců Marian Jurečka. Obecně s opatřením souhlasí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Předseda STAN Vít Rakušan je považuje za rozumná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Premiér Babiš přivzal na jednání o opatřeních proti šíření nového typu koronaviru zástupce opozice. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Babiše uvedl, že je třeba v případě opatření proti šíření viru „tahat za jeden provaz". Pražský hrad opatření vlády respektuje a plně podporuje.

„Dnešní rozhodnutí vlády je správné. Není to pro nikoho snadné, ale je to nutné. Není nic důležitějšího, než ochrana zdraví a bezpečnosti občanů,“ napsal Fiala na twitteru. „Současně je potřeba kompenzovat ztráty podnikatelů a živnostníků, které rozhodnutí postihne,“ dodal.

Dnešní rozhodnutí vlády je správné. Neni to pro nikoho snadné, ale je to nutné. Není nic důležitějšího, než ochrana zdraví a bezpečnosti občanů. Současně je potřeba kompenzovat ztráty podnikatelů a živnostníků, které rozhodnutí postihne.

09:49 – 10. 03. 2020

15 433

Ivan Bartoš sdělil, že úterní opatření vnímá jako krok správným směrem. „Problém je to zdravotní, nikoliv politický, a proto jsou návrhy hygieniků ke zpomalení šíření nákazy opodstatněné," uvedl.

Zákaz akcí nad 100 osob či uzavření škol považuje za smysluplnější než některá dřívější opatření, jako například namátkové kontroly a měření teploty na hranicích. „Dále bych apeloval na vládu, aby zrychlila doručení ochranných pomůcek praktickým lékařům, řidičům MHD a připravila nemocnice na příchod dalších vln nemocných," uvedl Bartoš.

Za den přibylo v Česku 25 nakažených koronavirem. ‚Je to dynamický nárůst,‘ uvedl ministr

Číst článek

Podle Pekarové bylo jen otázkou času, kdy k takovému kroku vláda musela přistoupit. „Ale panuje ještě několik nejasností, například zda se ruší i školní družiny. Vláda by tedy měla informovat ještě detailněji, nicméně obecně s opatřeními souhlasí, protože ochrana zdraví obyvatel musí být nyní na prvním místě,“ uvedla.

Jurečka si myslí, že přijatá opatření jsou na místě. „Za KDU-ČSL je důležité, abychom dokázali pomoci lidem, kteří jsou v karanténě, či budou muset zůstat s dětmi doma, aby jsme jim nyní mimořádně v této situaci umožnili být doma za 100 procent mzdy, protože 60 procent nemocenské může být pro mnohé rodiny či matky samoživitelky problémem," uvedl. Vláda také podle něj musí pomoci okamžitě firmám a hledat opatření i na úrovni Evropské unie. „Jinak hrozí, že tyto kroky budou znamenat začátek ekonomické krize s velkými dopady,“ doplnil.

Předseda STAN Rakušan považuje vydaná opatření za rozumná. „Stále si však stojím za tím, že je nutné nepanikařit,“ napsal na twitteru. „Od zítřka (od středy) nechme všechny školáky a středoškoláky doma, sami se vyhýbejme davům, koneckonců větší akce jsou zrušené. Ptejte se svých starostů a starostek, věřím, že budou mít konečně z centra informace, jak přijmout bezpečnostní opatření zejména v souvislosti s našimi staršími spoluobčany, a hlavně dětmi. Zkusme i pracovat z domova," doplnil.

Zdraví občanů je nejvyšší priorita. Extrémní nebezpečnost koronaviru je zejména pro seniory a lidi s oslabenou imunitou. Na ty mysleme.

Bezpečnostní rada státu proto rozhodla správně, ale pozdě. Stát by měl být zároveň připraven více testovat, než je tomu doposud.

11:41 – 10. 03. 2020

11 198

Přijatá opatření podporuje také předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pokládám to za (sice opožděné), ale správné rozhodnutí, které podporuji,“ napsal na twitteru.

Prezident Miloš Zeman se k aktuálnímu dění vyjádří v úterý večer na televizi Nova. „Opatření vlády plně respektujeme, plně podporujeme, uzpůsobujeme provoz na Hradě a k dodržování nezbytných opatření vyzýváme veřejnost,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme