Británie oznámila, že opatření se dotknou 30 plavidel. Lodě, na něž se vztahují sankce, v minulém roce přepravily ropu a ropné produkty v hodnotě několika miliard liber.
Spojené státy jsou připravené poskytnout Ukrajině půjčku přes 464 miliardy Kč v rámci plánu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 zajistit Kyjevu úvěry za 50 miliard.
Podle papeže Františka je humor nakažlivý a přispívá tak ke sjednocování společnosti. Uvedl také, že je podle něj v pořádku smát se Bohu stejně tak, jako žertujeme se svými milovanými.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem během svých monologů slavnostně prohlásil, že ruská ekonomika nyní roste nejrychleji v Evropě.
Washington||kth, ČTK|Ekonomika|Sledovali jsme online
Zdroje obeznámené s plánem uvedly, že spojenci Ukrajiny by mohli vydat dluhopisy s cílem podpořit rekonstrukci země poničené ruskou invazí a zmrazená ruská aktiva by použili jako zástavu.
Státy EU se na záležitosti prý zatím nedokážou shodnout. Odpůrci návrhu se obávají, že zabavení zmrazených ruských financí by pro Západ mohlo mít vážné následky, protože by to vytvořilo precedens.
Jaká pomoc Ukrajině bude pro nadcházející zimu za této situace nejefektivnější? Pro Český rozhlas Plus odpovídala Oana Lungescuová, která byla od roku 2010 až do letoška mluvčí NATO.
Izraelské jednotky už operují v srdci města Gaza, řekl ministr obrany Joav Galant. Zopakoval, že Izrael podmiňuje humanitární přestávku v bojích propuštěním všech rukojmí, které Hamás odvlekl.
Vrcholní diplomaté zemí G7 také uvedli, že budou pokračovat v zavádění „přísných sankcí“ vůči Moskvě a urychlí ukrajinské krátkodobé i dlouhodobé snahy o obnovu.
Země skupiny G7 oznámily mezinárodní rámec, který Ukrajině otevírá cestu k dlouhodobým bezpečnostním zárukám, jež mají posílit její obranu proti Rusku a odradit Moskvu od budoucí agrese.
Stoltenberg prohlásil, že Ukrajina a NATO jsou si blíž než kdy dřív, a uvítal rozhodnutí skupiny velkých ekonomik G7 nabídnout Ukrajině dlouhodobou bezpečnostní spolupráci.
Zelenskyj, nečekaný host summitu, se v neděli zúčastní dvou oddělených jednání. Jedno bude pouze s představiteli zemí skupin G7 a jeho tématem bude podle agentury AP situace na Ukrajině.
„Japonsko. G7. Důležité schůzky s partnery a přáteli Ukrajiny. Bezpečnost a posílení spolupráce pro naše vítězství. Mír bude po dnešku blíž,“ uvedl Zelenskyj na twitteru.
Británie v pátek rozšířila protiruský sankční seznam o 86 lidí a subjektů. Sankce dopadnou na okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a ty, kteří aktivně podkopávají dopad existujících sankcí.
Německý kancléř Scholz ve čtvrtek prohlásil, že skupina G7 bude na jednání usilovat o zpřísnění sankcí vůči Rusku, aby zabránila obcházení již zavedených opatření.
Podle zprávy funguje pět zemí jako pračka ruské ropy pro státy, které dovoz ruské ropy omezují. Jde o Čínu, Indii, Turecko, Spojené arabské emiráty a Singapur.
Přibližně polovina ropy, která byla v minulých letech dovážená do Česka, pocházela z Ruska. Liší se vlastnostmi a není možné ji v tuto chvíli úplně snadno nahradit.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak minulý týden uvedl, že Rusko by začátkem příštího roku mohlo v reakci na zavedení cenového stropu ze strany západních zemí snížit těžbu ropy o pět až sedm procent.
Ministři v prohlášení po virtuálním jednání uvedli, že suma pomůže Kyjevu stabilizovat ekonomiku, udržet v provozu základní služby a provést urgentní opravy.
Na úvod digitální schůzky se k šéfům vlád a států G7 připojil s projevem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se dle AFP obrátil na Rusko, aby z Ukrajiny stáhlo vojáky.
„Větší krok přijde v únoru, kdy končí dovoz produktů z Ruska, čili dieselu a benzinu, do EU. To bude složitější než náhrada ropy,“ říká Václav Bartuška, velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti.
„Limit, o kterém se uvažuje - kolem 60 dolarů - je podle mého názoru limitem umělým,“ řekl Zelenskyj. Ten se neustále snaží spojence tlačit k tvrdším protiruským sankcím všeho druhu.