„Vždycky jsem bohužel byla typ člověka, který sice konflikt rád nemá, ale který zároveň, když vidí, že ho nikdo jiný neřeší, tak se toho ujme sám. A časem toho často hořce lituje,“ říká Peake.
Změna jednacího řádu sněmovny má straně LIDEM umožnit vytvoření vlastního poslaneckého klubu, i když nemá dostatek členů. O předloze, kterou opozice tvrdě kritizuje a označuje ji za politickou korupci, by dnes měli hlasovat poslanci.
Karolína Peake po osmi dnech ve funkci ministryně obrany skončila. Premiér Petr Nečas navrhl její odvolání, prezident Václav Klaus žádosti obratem vyhověl. Peake zatím zůstává vicepremiérkou vlády. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí vlády Michal Schuster. Nečas ani Klaus důvody odvolání nesdělili.
Pouhých osm dní vydržela v čele ministerstva obrany Karolína Peake. Prezident ji dnes na návrh premiéra Nečase odvolal. Důvodem jejího politického pádu je zřejmě fakt, že vzápětí po nástupu do funkce rozprášila tým svého předchůdce Alexandra Vondry. Peake vytvořila nový rekord, tak krátce úřad nezastával ještě žádný ministr.
Ministryně obrany Karolína Peake se po týdnu sejde s premiérem Petrem Nečasem, aby obhájila především odvolání prvního náměstka Vlastimila Picka. Změny na ministerstvu přišly den po příchodu Peake. Opozice ji kvůli tomu dokonce vyzvala k rezignaci.
Narušení důvěry. Tak mluví prezident Václav Klaus o personálních změnách, které udělala nová ministryně obrany Karolína Peake. Před jejím jmenováním prý byl ujišťován, že zajistí stabilitu a kontinuitu úřadu.
Ve vládě dnes končí další ministr. Šéf resortu obrany Alexandr Vondra je ve své funkci naposledy. Svou rezignaci oznámil minulý týden. Jako důvod uvedl, že ztratil důvěru voličů, když neuspěl v senátních volbách. Kritiku si ale vysloužil hlavně kvůli údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví Evropské unii.
Premiér Petr Nečas razantně odmítl, aby se novým ministrem dopravy stal Robert Vacek. Prý se ještě nikdy nesetkal s tak jednoznačně negativními referencemi, jaké dostal na Vacka. Zásadním problémem je podle premiéra i to, že Vacek byl bezpečnostním ředitelem neformálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty.
Vicepremiérka Karolína Peake chce prověřit smlouvy týkající se centrálního registru vozidel. Podle ní je pravděpodobné, že jsou pro stát nevýhodné. Peake to řekla v souvislosti s odchodem ministra dopravy Pavla Dobeše v České televizi.
Strana LIDEM bude mít v Poslanecké sněmovně vlastní klub. Šéfka strany Karolína Peake se na tom dohodla s premiérem Petrem Nečasem z ODS. Pro vznik poslaneckého klubu by Peake potřebovala sehnat ještě dva poslance. Možná je také změna jednacího řádu.
Podle očekávání se šéfkou strany LIDEM stala na jejím brněnském ustanovujícím sněmu Karolína Peake. Kladným hlasem ji podpořilo 68 delegátů, dva hlasy pak byly neplatné. První místopředsedkyní bude olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová. Sněm zvolil i další tři místopředsedy.
Redukce a rušení přebytečných agend státní správy a úřadů by měly v roce 2014 přinést státu 12 miliard a v roce 2015 přes 24 miliardy korun. Vicepremiérka Karolína Peake, která má tento úkol ve vládě na starosti, však od ministrů zatím dostala návrhy škrtů jen asi za 600 milionů korun.
Posílejte zásadní dokumenty k projednání na Evropské radě do členských zemí včas. Tak by měl znít apel České republiky na dnes začínajícím summitu unie. Materiál o dalším směřování ke skutečné hospodářské a měnové unii totiž vláda dostala necelé dva dny před začátkem summitu.
Politické uskupení vicepremiérky Karolíny Peake nazvané LIDEM už sehnalo tisíc podpisů potřebných pro registraci nové strany. Po jednání jejího přípravného výboru to Rádiu Česko řekl poslanec Martin Vacek.
Nově vznikající strana vznikající kolem vicepremiérky Karolíny Peake se bude jmenovat LIDEM. Slovo v sobě zároveň nese zkratku liberální demokraté. Do několika dnů začne přípravný výbor sbírat podpisy pod petici, která je nutná pro podání žádosti o registraci nové strany.
Kabinet ODS, TOP 09 a platformy kolem vicepremiérky Karolíny Peake dostal důvěru sněmovny. Pro vládu hlasovalo 105 z 198 přítomných poslanců, proti 93. Vláda Petra Nečase (ODS) požádala dolní komoru o důvěru potom, co skončila koalice občanských demokratů a TOP 09 s Věcmi veřejnými.
Věci veřejné přejdou do „konstruktivní opozice“ a nechtějí podporovat všechny dosud dohodnuté návrhy. Vedení strany rozhodlo, že koaliční smlouvu s ODS a TOP 09 vypoví už zítra na plánované schůzce K9. Premiér Nečas ale poté oznámil, že setkání ruší.
Vicepremierka Karolína Peake zakládá novou politickou stranu, její název zatím nemá. Do pondělí má dát premiérovi Petru Nečasovi seznam minimálně deseti lidí, o které se může opřít ve sněmovně. Zatím jich má jen sedm.
Vládu bez Věcí veřejných by podle premiéra Petra Nečase měly tvořit tři politické strany, které každé mají ve sněmovně svůj poslanecký klub. To znamená, že poslanců kolem vicepremíérky Karolíny Peake bude muset být alespoň deset. Nečas to oznámil po zasedání grémia strany.
Věci veřejné (VV) jsou připravené na koaliční jednání. Chtějí jednat o široké politické shodě. Ve středu večer se na tom dohodlo stranické grémium, a to přesto, že se ODS chystá nejmenší vládní straně vypovědět koaliční smlouvu.
Poslanecký klub Věcí veřejných jednomyslně potvrdil odchod nepravomocně odsouzeného Víta Bárty i všech poslanců, kteří podpořili vicepremiérku Karolínu Peake a přestoupili do jejího vznikajícího politického uskupení.
Vicepremiérka Karolína Peake včera ukončila své členství ve Věcech veřejných a ohlásila i svůj odchod z poslaneckého klubu nejmenší vládní strany. Následovali ji někteří další poslanci VV. Na internetových stránkách strany se proti jejich kroku ohradili předseda strany Radek John a místopředsedkyně Kateřina Klasnová. Český rozhlas uvádí jejich úplná prohlášení.
Nové uskupení poslanců kolem vicepremiérky Karolíny Peake opouštějící Věci veřejné bude mít dostatek členů, aby si vláda Petra Nečase zachovala ve sněmovně většinu. S Peake odchází například Viktor Paggio, Dagmar Navrátilová, Lenka Andrýsová či Jana Suchá. Podle opozice však vláda s „přeběhlíky“ ztrácí legitimitu.
Vláda dnes na svém jednání posoudí také návrh vicepremiérky za Věci veřejné Karolíny Peake na zpřísnění vyslovení nedůvěry vládě ve sněmovně, podle kterého by nově bylo k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě potřeba i jméno nového premiéra a podpis padesáti poslanců.
Dnes proběhl poslední den soudního přelíčení s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou týkající se údajného podplácení ve Věcech veřejných. Stejná strana tento týden vyvolala další vládní krizi, dnes navíc řeší odchod Josefa Dobeše z vlastních řad a výzvy k rezignaci předsedy Radka Johna. Zdá se, že Věci veřejné jsou ve vážné krizi.
Poslanci se budou znovu zabývat návrhem, který má zprůhlednit zadávání veřejných zakázek. Normu jim totiž v listopadu vrátil levicový senát. Vadilo mu, že vládní předloha vítězům výběrových řízení nenařizuje rozkrýt vlastnickou strukturu.
Na politické strany bude dohlížet nový úřad, který má kontrolovat především jejich financování. Dohodl se na tom včera vládní protikorupční výbor s tím, že zákon se projedná do konce května a platit by měl od roku 2013.