Ministerstvo obrany a Národní bezpečnostní úřad Pilcovi ušlý služební plat odmítly zaplatit dobrovolně, cituje česká televize jeho advokáta Daniela Voláka.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář bere zpět správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Ve funkci ale zůstane.
S úniky informací se musí v současnosti počítat, říká poslanec jan Farský. Sám tomu proto třeba na sociálních sítích přizpůsobuje komunikaci, aby ho případně nemohla ohrozit.
Ani po německé aféře, při níž se na internetu se objevily údaje stovek tamních politiků, přitom databáze e-mailů s koncovkou CZ žádný z úřadů systematicky nesleduje a funkcionáře pravidelně nevaruje.
NBÚ prověrku Vylitovi odebral, když před lety požádal o prověrku na stupeň přísně tajné. Tehdy mu ji úřad nejenže neudělil, ale současně mu odebral i tu stávající na úrovni tajné.
Policie obvinila vlivného muže, který vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a v éře Václava Klause šéfoval také Bezpečnostnímu odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Experti Národního bezpečnostního úřadu v nejbližších dnech zkontrolují zabezpečení počítačů prezidentské kanceláře. Kontrola přichází poté, co prezident sdělil, že do jeho počítače někdo umístil dětskou pornografii, přímo s ním ale údajně nesouvisí. O případ se ale po více než roce začal zajímat úřad i policie.
Zhruba 3000 lidí budou muset v následujících třech letech získat bezpečnostní prověrku kvůli novému atomovému zákonu. Zákon bude účinný od ledna a zpřesňuje také požadavky pro provoz i výstavbu elektráren. Vznik nových bloků podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) neurychlí. Některá ekologická sdružení kritizují, že ani nová norma neumožní veřejnosti účastnit se řízení o umisťování jaderných zařízení.
Bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang se stane šéfem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Jeho dosavadní ředitel Dušan Navrátil povede nové centrum kybernetické bezpečnosti v Brně. Jmenování, pro které získal premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD minulý týden souhlas branného výboru sněmovny, v pondělí potvrdila vláda. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Nabýt účinnosti by změny měly od konce ledna.
Národní bezpečnostní úřad, tedy instituce zastřešující kybernetickou bezpečnost České republiky, chyboval při zveřejňování smlouvy v registru smluv. Na případ upozornil na Facebooku Jozef Chocholáček.
Za komplikace tisíců domácností s připojením k internetu částečně mohou někteří poskytovatelé služeb. Tvrdí to Národní bezpečnostní úřad s tím, že tito provozovatelé nejspíš včas neaktualizovali software na svých zařízeních. Pravděpodobně se to týká jen menších firem.
Náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc neuspěl s rozkladem kvůli odebrání bezpečnostní prověrky. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil potvrdil původní rozhodnutí úřadu a rozklad zamítl.
Útokem hackerů na e-mailový účet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se kromě policie zabývá i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Informoval o tom server lidovky.cz. Experty prý zajímá, zda se v dopisech neobjevily utajované informace.
Hradní kancléř Vratislav Mynář neuspěl s rozkladem k Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) proti neudělení prověrky na stupeň přísně tajné. Uvedla to Česká televize s odvoláním na vyjádření kancléře. Ten s rozhodnutím úřadu nesouhlasí, chystá proto podání správní žaloby.
Národní bezpečnostní úřad by měl podle poslankyně TOP 09 a Starostů Věry Kovářové prověřit prezidentskou kancelář. Poslala proto podnět řediteli úřadu. Poslankyně se obává, že by kancléř Vratislav Mynář mohl mít přístup k tajným informacím, přestože nedostal bezpečnostní prověrku.
Hradní kancléř Vratislav Mynář podá rozklad proti zamítnutí své bezpečnostní prověrky k Nejvyššímu bezpečnostnímu úřadu. ČTK to řekl prezident Miloš Zeman. Naznačil také, že kancléře neodvolá, dokud Mynář nevyčerpá všechny odvolací možnosti.
Prezident Miloš Zeman pokračoval v návštěvě Pardubického kraje. Dnes se mimo jiné setkal se zástupci měst a občany Chrudimi a Hlinska. Řeč přišla i na bezpečnostní prověrku kancléře Vratislava Mynáře a jeho koupě vily v pražských Strašnicích. Podle prezidenta získal Mynář peníze na nákup nemovitosti z podnikání v odpadovém hospodářství.
Rusové při vojenské intervenci na Krymu použili i kybernetické útoky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil s tím, že vychází zatím jen z neúplných informací z otevřených zdrojů.
Autora útoku na české zpravodajské weby a internetové stránky bank se nepodařilo najít. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) vyšetřování zastavil. Neví se ani, jestli šlo o útok z České republiky, nebo ze zahraničí.
Národní bezpečnostní úřad udělil pokutu ministerstvu zahraničních věcí za únik stenozáznamu rozhovoru mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a českým premiérem Mirkem Topolánkem. Informaci Rádia Česko, že NBÚ potrestal resort pokutou ve výši 77 000 Kč, potvrdil ředitel úřadu Dušan Navrátil.
Národní bezpečnostní úřad se začal zajímat o českého velvyslance v Bosně a Hercegovině Jiřího Kudělu. Na scéně se tak znovu objevují okolnosti osm let starého nevýhodného nákupu budovy pro českou ambasádu v chorvatském Záhřebu, kde v té době Kuděla vedl český zastupitelský úřad.
Pokutu devět tisíc korun a tisíc korun za náklady na přestupkové řízení. Takový trest dostal ministr vnitra Ivan Langer od Národního bezpečnostního úřadu za to, že loni před volbami umožnil únik části údajů z takzvané Kubiceho zprávy. Podle ní se někteří politici ČSSD pokoušeli mařit vyšetřování závažných trestních kauz. Sociální demokraté tvrdí, že ji únik informací ve volbách poškodil. Národní bezpečnostní úřad teď ale konstatoval, že Langer nejednal úmyslně, ale z nedbalosti.
Bezpečnostní prověrka někdejšího premiéra úřednické vlády Josefa Tošovského proběhla v roce 1999 ve velmi zvláštním režimu. Na shromažďování podkladů pro Národní bezpečnostní úřad k Tošovského prověrce tehdy osobně dohlížel sám tehdejší ředitel civilní rozvědky Petr Zeman. Rádiu Česko to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Na podivný průběh prověrek dvanácti vlivných osobností politického a diplomatického života přitom Český rozhlas upozornil už na podzim roku 2004. Případ se nyní znovu otvírá poté, co vyšlo najevo, že Tošovský spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností.
Novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu se stane Dušan Navrátil. Dosud působil jako náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby. O jmenování Navrátila dnes rozhodla vláda poté, co nominaci projednala ve sněmovním branném výboru.
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Petr Hostek v pátek odstoupí na vlastní žádost z funkce. Do čela instituce prý od začátku nastupoval s vědomím, že jde o dočasnou misi a nyní svůj úkol splnil. Rezignaci už předal premiérovi Mirku Topolánkovi a vládě, která rozhodne o jeho nástupci. Novým ředitelem by se mohl stát dosavadní náměstek ředitele BIS Dušan Navrátil.
Okruh lidí, u kterých Národní bezpečnostní úřad v minulosti neprovedl důsledné prověrky, se rozrůstá. Radiožurnál získal seznam zhruba dvacítky jmen, převážně zaměstnanců NBÚ, které na vyšší stupeň utajení prověřovala na popud bezpečnostního úřadu jen vojenská kontrarozvědka.
Nový ředitel Národního bezpečnostního úřadu Petr Hostek provedl první personální změny. Ze svých postů odcházejí náměstek ředitele Stanislav Frantel a šéfka odboru personální bezpečnosti Wanda Lukešová. Ta měla za vedení prvního šéfa úřadu Tomáše Kadlece na starosti prověrky soukromých firem.