otevření

otevření v textech na iROZHLASU

|Veronika Jošková Štefanová, msk |Divadlo

Divadlo pod Palmovkou se opět otevírá. Sezonu zahájí hra Spolupracovníci

Po dvou letech se do pražského Divadla pod Palmovkou vrací herci i diváci. Novou sezonu v opravené budově, kterou v roce 2013 zatopila velká voda, dnes slavnostně zahájí premiéra hry Spolupracovníci od scénáristy kultovních filmů Trainspotting a Mělký hrob Johna Hodge. V ní se u jednoho psacího stroje setká ruský diktátor Stalin a slavný spisovatel Bulgakov.

| ČTK, Český rozhlas, Mirko Kašpar, Jaroslav Gavenda, Dominika Kvapilová |Regiony

Sledovali jsme ONLINE: Tunel Blanka se otevřel, provoz je bez větších problémů

Do tunelového komplexu Blanka vjeli před 15. hodinou první řidiči. Šest kilometrů dlouhá soustava tří tunelů se otevřela po osmi letech budování, o čtyři roky později, než se plánovalo. A byla také mnohem dražší - i s napojením na Strahovský tunel stála 43 miliard korun. Rychlost je zatím omezena na 50 km/h.

Tunel Blanka se v prosinci zřejmě neotevře, v arbitráži skončili dva ze tří rozhodců

| ČTK |Regiony

Tunelový komplex Blanka se v plánovaném termínu 2. prosince zřejmě neotevře. Zprovoznění tunelu totiž může ovlivnit dnešní odstoupení dvou ze tří rozhodců z arbitráže mezi Prahou a firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která je dozorcem stavby. Vyplynulo to ze slov náměstka primátora Jiřího Nouzy (TOP 09) pro ČTK. Mluvčí magistrátu Petra Hrubá později upřesnila, že po rezignaci arbitrů hrozí, že práce na dokončení tunelu zpomalí.

|Anna Königsmarková, mka, Tereza Chlubná |Regiony

O tři roky později, o 10 miliard dražší. Tunel Blanka se otevře 2. prosince

Pražský tunel Blanka se pro řidiče otevře 2. prosince. Na zahájení zkušebního provozu se Praha dohodla s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ. Ta musí ještě zajistit bezpečnostní prověrku celé stavby. Zkušební provoz by měl podle náměstka primátora Jiřího Nouzy z TOP 09 trvat nejméně rok. Teprve pak hlavní město, jako investor stavby, tunel převezme.