Kvůli koronaviru čekala s umělou plicí na transplantaci rekordních 143 dní. Vyhráno ještě nemá

Paní Hana čekala na transplantaci plic ve Všeobecné fakultní nemocnici od 28. ledna. Během svého pobytu mohla vyjet z nemocnice nanejvýš na dvůr. Po více než čtyřech měsících se pro ni ale našel dárce. Ve čtvrtek matku dvouleté holčičky zdravotníci narychlo transportovali do Motola. Podle lékařů transplantace proběhla podle plánu, úplně vyhráno ale ještě pacientka nemá.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zázraky medicíny: Operace probíhá pod stálou rentgenovou kontrolou. Používá se k tomu tzv. C rameno

Transplantace se paní Hana dočkala po více než čtyřech měsících (ilustrační foto) | Foto: Martin Karlík

Umělou plíci, která jí dočasně zachránila život, dostala šestatřicetiletá žena v polovině února. Mimotělní oxygenerátor, kterým protékají dvě třetiny krevního oběhu a obchází plíce, tehdy dostala jako první v Česku. Na další operaci ale kvůli krevní skupině nula a zároveň krizi spojené s koronavirem musela čekat několik měsíců.

Na transplantaci čeká 112. den, při životě ji drží umělé plíce. Podobný případ lékaři ve světě nepamatují

Číst článek

„Je to světový rekordman,“ řekl pro iROZHLAS.cz vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. „Běžně mají lidé oxygenerátor deset dní a ona je na něm přes 140. Maximum ve světě přitom bylo 79 dní,” dodal.

Ačkoli během pobytu v nemocnici prodělala šest vážných komplikací, vždy se lékařům podařilo ji zachránit. „Daří se jí dobře. Máme pro ni dárce, budeme ji teď urgentně transportovat k transplantaci plic, která by měla dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) proběhnout v Motole,“ hlásil minulý týden Balík. „Uvidíme v dalších desítkách hodin, jak bude vypadat bezprostřední pooperační průběh,“ doplnil.

Čtvrteční operaci vedl přednosta III. chirurgické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. O pacientku se podle něj momentálně stará tým lékařů nemocnice Motol a Všeobecné fakultní nemocnice. Víc nechtěl – s ohledem na stav pacientky – případ komentovat s tím, že rozhodující budou následující týdny.

Paní Hana nutně potřebuje transplantaci plic, jde o každý den. V době koronaviru ale chybí orgány

Číst článek

Nedostatek dárců?

Paní Hana musela na operaci čekat delší dobu i kvůli koronaviru, během pandemie totiž v Česku dramaticky klesl počet dárců. A ačkoli oficiálně transplantační program pozastaven nebyl, operace se kvůli tomu zkomplikovaly. Od konce února do konce dubna se odehrály  v tuzemsku jen dvě.

Proč počet dárců během března klesl, ale nemá jednoznačné vysvětlení. Podle Balíka za to mohl strach z nemoci covid-19. „Řada zdravotníků je ‚ovládána‘ nějakou obavou, že plíce se rovnají koronavirus a že v tomto případě nebudou dárce nabízet,“ řekl v minulých týdnech. Postupně se ale situace vracela k normálu a už během května se podle Lischkeho operace prováděly standardně.

Ve svých domovech nicméně na transplantaci plic čekají další lidé. „Máme celou řadu pacientů ve velmi vážném stavu, kteří by v řádu týdnů potřebovali transplantaci plic. Momentálně však nemáme nikoho na mimotělní podpoře, u kterého by šlo o dny,“ popsal aktuálně Lischke.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme