pozemek

Fotbalová Olomouc se chce oddlužit prodejem pozemku. Podmínkou je zachování hřiště

|Tomáš Minarčík, Nikola Šrámková |Fotbal

Fotbalová Sigma Olomouc prodává část svého tréninkového areálu nedaleko centra města. Chce tak oddlužit klub, který hraje o návrat do první ligy. Jeho závazky přesahují šedesát milionů korun. Představenstvo Sigmy rozhodlo o prodeji pozemku, na kterém je hřiště s umělým trávníkem. Jednou z podmínek je, že ještě čtyři a půl roku se na něm bude hrát fotbal. Pak skončí životnost hřiště a klub vedený Petrem Konečným chce vybudovat nové na jiném místě.

|Jan Kopřiva |Regiony

Spor o výši nájmu za soukromé pozemky areálu Komora v Táboře zřejmě spěje do finále

V Táboře možná spěje do finále spor o odpočinkový areál Komora. Město tam před lety za 60 milionů korun vybudovalo na soukromých pozemcích sportoviště, jenže teď se nemůže dohodnout s majitelkou na nájmu, nebo odprodeji. V areálu se má navíc příští rok v lednu konat mistrovství světa v cyklokrosu. Účastníci sporu se proto obrátili na nezávislého arbitra. Objednali si odborný posudek soudního inženýrství z Brna, který stanovil žebříček cen pozemků, tak jak se vyvíjely v průběhu několika let.

|Andrea Švubová |Regiony

Obyvatelé Jeseníku už přestali věřit v příchod investora, který sliboval stovky pracovních míst

Naděje, že se v Jeseníku usadí nadnárodní investor, mezi lidmi pomalu vyprchává. Ještě začátkem jara se živě mluvilo o stavbě továrny na výrobu velkoobjemových vaků. Měla zaměstnat až 1300 lidí. Vedení radnice se v únoru sešlo se zástupci společnosti a nabídlo jim vhodné pozemky. Jenže u prvního jednání zůstalo. Žádosti města o další schůzky byly neúspěšné. Pokaždé dostalo jen omluvu, že jednatelé jsou v zahraničí.

|Martin Hromádka, Lukáš Milota |Regiony

Azyl pro zvířata u Vejprnic se bojí o svou existenci a chce se soudit s úřady

Už čtyři roky zachraňuje sdružení Dream Horse na Plzeňsku opuštěná a týraná zvířata. Původně sídlil zvířecí azyl na malém pozemku na okraji Vejprnic, před rokem se Pavel Mazan, jeho přítelkyně Jitka Tomášková a desítky koní, ovcí nebo koz přestěhovali na louku u silnice mezi Vejprnicemi a Tlučnou. Když tam vybudovali zázemí pro hlídače, kotce a ohrady, zasáhly úřady. Teď se azyl bojí o svou existenci - do léta musí totiž dobrovolníci stavby odstranit.

|Petra Benešová, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Nový horní zákon posílí práva lidí žijících nad ložisky nerostných surovin i moc státu

Vyřídit stavební povolení na dům, garáž nebo třeba altánek na zahradě, které leží na chráněném nerostném ložisku, může trvat i několik let a někdy je navíc i dražší. Stát a těžaři tato pravidla vymezují kvůli případné budoucí těžbě. Jenže podle nedávného vyjádření ombudsmana je horní zákon z dob komunismu zastaralý a práva lidí nepřiměřeně omezuje. Změnit by se to mělo už příští rok.

|Petr Sehnoutka, Matěj Skalický |Regiony

Praha 7 rozhodne o vypsání referenda. Místním vadí předražený plán na novou radnici

Zastupitelé Prahy 7 budou dnes rozhodovat o vypsání referenda, které si vynutili nespokojení obyvatelé. Vadí jim, že zdejší radnice chce podle nich nevýhodně prodat svůj pozemek v blízkosti holešovického Výstaviště a naopak jiný draze koupit. Na něm pak má být za zhruba 800 milionů korun postavena nová radnice pro zhruba 200 úředníků.