Agresivní válka vůči Ukrajině má na ruskou společnost opačný dopad, než by mnozí čekali. Rusové jsou se svým životem spokojenější než před invazí roku 2022, nejšťastnější jsou mladí lidé.
Z výhod EU Češi nejvíc vyzdvihují mír a bezpečnost v Unii či ochranu demokratických hodnot. Nejčastějšími důvody pro nespokojenost jsou omezení suverenity členských států či unijní migrační politika.
Z loňska mají lidé podle agentury pocit zklamání a únavy. Více než čtyři pětiny lidí ale na začátku letošního roku uvedly, že jsou celkově se svým životem spokojeny.
Více než 90 % respondentů uvedlo, že jsou spokojeni s množstvím a pestrostí kulturních akcí. Naopak kritičtí byli lidé ve smyslu vnímání bezpečnosti ve městě.
Badatelé z několika zemí světa včetně Česka prozkoumali přes sedm tisíc prasečích nahrávek od zvuků selat až po dospělá zvířata. Dokázali tak porozumět tomu, jak prasata vyjadřují emoce hlasem.
Zhruba třetina lidí čeká, že se nic nezmění. Vyloženě pesimistické vyhlídky má 15 % dotázaných. „Absolutně za největší hrozbu považují lidé environmentální hrozby.“
Vnitropolitickou situaci vnímají lidé podle únorového průzkumu agentury STEM jako horší než před rokem. Prezident a premiér si ale na rozdíl od vlády a politických stran polepšili.
Po čtyřech letech se blíží konec éry Sobotkova kabinetu. V průzkumu pro Český rozhlas vystavili lidé vládě pomyslné vysvědčení. V čem podle obyvatel postupovala správně a kde naopak body ztrácela
Poslední čtyři roky roste spokojenost Čechů se životem. V současnosti spokojenost vyjadřují dvě třetiny lidí. Spokojeni jsou častěji mladší lidé s vyšším vzděláním.
Nejúspěšnější podnikatele u nás spojuje kladný přístup novým technologiím, pokroku, ale především dobrý vztah ke svým zaměstnancům. Nestačí mít dobře placené pracovníky, ale lidi, které práce naplňuje a sdílejí své nadšení s ostatními. I to zohlednila při výběru Podnikatele roku porota soutěže EY.
Více než polovina obyvatel Polska není podle průzkumu spokojená se stávající vládou. Celkem 48 procent Poláků je dokonce přesvědčených, že země zažívá ekonomickou krizi. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS Polska.
Dvě třetiny domácností jsou podle průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR spokojené s tím, jak žijí a jak se jim v životě daří. Zato celá jedna třetina lidí má problémy, ať už finanční nebo s nevyhovujícím bydlením. O tom vypovídají předběžné výsledky, které ústav zveřejnil po prvním roce unikátního průzkumu. Ten bude celkem trvat čtyři roky.
V Česku se zvyšuje podíl lidí, kteří hodnotí ekonomickou situaci státu i své domácnosti optimisticky. Roste podíl těch, kteří vidí situaci pozitivně zpětně i ve výhledu do budoucna. Vyplývá to z březnového výzkumu agentury STEM, která názory občanů na ekonomické otázky dlouhodobě monitoruje.
Lenka Masná byla poslední českou závodnicí, která zasáhla do programu letošního atletického mistrovství světa. A ve finále běhu na 800 metrů také poslední doběhla. Rozhodně se ale nedá říci, že by pro tuto osmadvacetiletou závodnici bylo toto umístění neúspěchem.
Čtvrté místo nebývá mezi sportovci příliš oblíbené. Je to pozice těsně pod stupni vítězů a za tu se medaile nedostávají. Cyklistická stáj Saxo-Tinkoff i Roman Kreuziger, který za ni jezdí, však byla s dnešní čtvrtou pozicí v časovce týmů na Tour de France spokojená.
Cestující v pražské MHD jsou i po zářijové rošádě na většině tramvajových i autobusových linek spokojenější než v minulých letech. Do kolonek spokojený nebo téměř spokojený se zařadilo 93 % cestujících, což je o 6 procent víc, než v roce 2011. Celkově by pak lidé hromadnou dopravu v hlavním městě oznámkovali dvojkou. Vyplývá to z ankety, kterou po zavedení podzimních změn nechal zpracovat pražský organizátor dopravy Ropid.
Vídeň pravidelně sbírá ocenění za vysokou kvalitu života. V celosvětovém srovnání je premiantem, ať už se jedná o životní prostředí, veřejnou dopravu nebo občanské aktivity. Rakouská metropole chce ale jít ještě dál. Do podzimu proto vznikne takzvaná Vídeňská charta. Dokument nastaví pravidla pro život ve městě tak, aby byli všichni spokojení. Do charty může své přání zapsat každý Vídeňák.
Hrubý domácí produkt by už neměl být hlavním měřítkem vyspělosti jednotlivých zemí. Tvrdí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta se u příležitosti 50. výročí svého založení schází na kongresu v Paříži. A chce prosadit širší pohled na situaci svých členských zemí.
Amerika se neubírá správným směrem. Myslí si to skoro dvě třetiny Američanů. Nespokojenost se současnou vládou se podle průzkumů odrazí i na výsledcích nadcházejících kongresových voleb. Američané budou volit za dva týdny.
Muži jsou ve srovnání se ženami skoro třikrát častěji spokojení se svým životem. U příležitosti Světového dne duševního zdraví, který připadá na dnešek, zveřejnili psychologové výsledky svého průzkumu.
Průzkum Eurobarometr, který se zaměřil na názory občanů EU na jejich sociální postavení a životní podmínky, ukázal, že Češi patří ve své spokojenosti k průměru. Nejlépe si v této anketě stojí Švédi. Hned za ně se řadí Dánové a Nizozemci.
Češi jsou národ potížistů a stěžovatelů. Tvrdí to alespoň kanadský průzkum, který fenomén stížností sledoval ve 23 průmyslově vyspělých zemích. Česká republika se umístila na čtvrtém místě, stěžuje si tu prý skoro každý druhý zákazník.