„Podle výzkumů více než polovina případů stalkingu je partnerská, konkrétně 50 až 70 procent,“ říká v podcastu Moderní láska Pavlína Komedová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, advokátka a mediátorka.
Pětatřicetiletá Brazilka Myra Carvalhová byla obviněna ze stalkingu, k němuž se u soudu přiznala. Během svého pobytu v Británii třicetiletému hudebníkovi posílala řadu ručně psaných dopisů.
Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Někteří se ale bojí bezpečnostních rizik.
Sledovací aplikace jsou v Česku v posledních třech letech na vzestupu. Dokážou nahlížet do zpráv nebo fotek nebo vidět polohu uživatele. Některé pokročilejší formy umí i na dálku zapínat mikrofon.
Antivirové firmy se začaly zaměřovat na odhalování šmírovacích aplikací. Počet odhalených útoků tohoto typu se během epidemie koronaviru zvýšil o polovinu
Mezi Čechy přibývá těch, kteří se setkali se skrytým sledováním na internetu, prostřednictvím počítače nebo svého chytrého telefonu. Jak složité je dnes nabourat se někomu do soukromí?
Sledovací software pro počítače a telefony dovede zprovoznit i člověk bez technických znalostí, kupují ho žárliví partneři nebo starostliví rodiče. Sledování odhalit a vypnout je řádově těžší.
Muž už byl v minulosti odsouzen, pronásledování ale neustalo. Hana se serveru iROZHLAS.cz svěřila s obavami kvůli tomu, že útoky vůči ní v poslední době eskalovaly.
Ženu již sedm let pronásleduje stalker. Nepomohla policie, soudy ani přestěhování do zahraničí. Server iROZHLAS.cz útočníka našel a natočil s ním rozhovor.
Gessica Notaro, kterou bývalý přítel polil kyselinou, se stala novou ikonou kampaně za ukončení násilí na ženách. V Itálii, odkud Notaro pochází, nejsou podobné případy ojedinělé.
Kvůli domácímu násilí policie vykázala v prvním pololetí z bytu celkem 672 násilníků. Vyplývá to z údajů spolku Bílý kruh bezpečí. Ta už 25 let pomáhá v Česku obětem kriminality. Nejčastěji se na ni lidé obracejí právě kvůli násilí. Podle prezidentky spolku Petry Vitoušové ale přibývá i počet takzvaného stalkingu, tedy nebezpečného pronásledování.
Je den bezpečnějšího internetu. Odborníci nejen děti upozorňují na rizika kyberprostoru. Jen za loňský se podle policie stalo na počítačových sítích víc než 3000 trestných činů - nejčastěji porušování autorských práv, podvody na seniorech nebo sexuální útoky na děti.
Kázeňský postih hrozí šéfovi policie na Praze-východ Rostislavu Šlajsovi kvůli pronásledování jeho ženy. Může přijít o část platu, hodnost, případně dostat napomenutí. O možném trestu rozhodne Šlajsův nadřízený, ředitel středočeské policie Jan Ptáček.
Na Vysočině jsou stále častější případy nebezpečného pronásledování, neboli stalkingu. Jen v loňském roce jich policisté šetřili devět. Obětí se stala i jedna učitelka z Vysočiny, kterou pronásledoval její žák.
V Ostravě dnes začal proces, který má objasnit nebezpečné pronásledování hudebního skladatele. Státní zástupkyně posadila na lavici obžalovaných jeho fanynku, která mu měla čtyři roky znepříjemňovat sledováním život.
Tresty za takzvaný stalking, tedy nebezpečné pronásledování, by mohly být vyšší. Návrhem na zpřísnění postihů za stalking se v současnosti zabývají senátní výbory. Do konce letošního června bylo za stalking pravomocně odsouzeno 176 lidí.