„Svoboda pro mě znamená, že jsem měl vůbec možnost odjet z České republiky a studovat ve světě,“ říká Matěj Číp pro iROZHLAS.cz v rámci projektu Narozeni do svobody.
Motivace, rozpočet a vhled do oboru. Desítky mladých českých talentů bojují o pomoc s financováním studia na prestižních univerzitách ve Spojených státech nebo Velké Británii.
Zájem o zahraniční studijní pobyty se vrací na předcovidovou úroveň. A to i přes rostoucí ceny. V průměru si lidé za své pobyty v zahraničí připlatí ve srovnání s loňským rokem zhruba deset procent.
Ke kroku přistoupila Evropská komise, které se nelíbí, jak Orbánova vláda rozhoduje o přidělování financí univerzitám. Dopady na studenty rozvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz hungarista Oszkár Roginer.
Pandemie koronaviru poznamenala i zájem vysokoškolských studentů o zahraniční studijní pobyty v rámci programu Erasmus. V minulém roce tak byl téměř poloviční zájem. To by se ale letos mělo změnit.
Ve Spojeném království má vzniknout nový stipendijní Turingův program místo Erasmu+, kterého se už Británie od ledna nebude účastnit. České ministerstvo školství čeká na více informací.
Není výjimkou, že se celý proces ověřování diplomu protáhne až na několik měsíců či celý rok. Žadatel škole musí mimo jiné zaplatit poplatek ve výši tří tisíc korun.
Program Erasmus pomáhá studentům získat jak mnohem lepší jazykové znalosti, tak si studiem svého oboru v jiné zemi a jiném prostředí rozšířit své obzory.
Česká média se ve čtvrtek věnují také tomu, že stále více Čechů chce studovat prestižní školu v zahraničí. Pomáhá jim v tom i rozšířenost online výuky.
Za studiem do zahraničí už čeští studenti nevyrážejí tak často jako v minulosti. Ukazují to poslední statistiky OECD. Způsobuje to i rostoucí kvalita českých vysokých škol a univerzit, které se v posledních letech v mezinárodních žebříčcích posouvají. Mladí lidé tak i doma získávají diplom srovnatelný s vyspělými školami v cizině.
Evropskou soutěž mladých překladatelů vyhrál student z Brna. Jiří Pavlacký ze septimy Gymnázia Řečkovice ale nejen ovládá jazyky - věnovat se chce hlavně medicíně. Angličtinu a němčinu přitom považuje pouze za podmínku úspěchu v dalších oborech.
Čeští studenti si za hranicemi plní "americké sny" a světové univerzity se našimi talentovanými vlastenci začínají chlubit. Příběh Čecha Jiřího Jelínka - studenta Harvardu - otiskl univerzitní časopis. Jirka navzdory velkým překážkám dosáhl velkého triumfu.
Britské univerzity bojují se šuškandou podporovanou médii, že už tolik nestojí o zahraniční studenty. Spekulace rozproudila přísnější pravidla přijatá Britským imigračním úřadem a také případ londýnské Metropolitní univerzity. Známá škola přišla o licenci pro přijímání a vzdělávání studentů ze zemí mimo Evropskou unii.
Tisíce českých studentů míří každoročně za studiem do zahraničí. Někteří na vysoké škole v cizině stráví jeden či dva semestry, jiní studují celý program. Nejvíce je lákají univerzity ve Velké Británii. Studijní pobyt výrazně zvyšuje možnosti nalezení lepší práce. Firmy v Česku totiž zkušenosti studentů ze zahraničí vítají.
Stále více českých studentů míří na zkušenou do zahraničí. Po maturitě nebo během vysoké školy si vybírají stáže na prestižních univerzitách v cizině. Mezi nejoblíbenější země patří Německo a také Spojené státy americké. Každým rokem přibývají desítky mladých lidí, kteří si do životopisu touží zapsat Oxford nebo Harvard.
Více než sedm stovek českých studentů studovalo loni ve Spojených státech, potenciál je ale větší. Zástupci dvanácti amerických univerzit budou dnes v Praze domlouvat další možnosti spolupráce s českými vysokými školami.
Dvanáct amerických univerzit vyslalo do České republiky své zástupce, aby zde navázali těsnější spolupráci. Akci podpořilo americké ministerstvo obchodu a je vůbec první svého druhu. Schůzky představitelů univerzit nejsou však jediným programem.
Dalších osm nadaných mladých lidí z Ústí nad Labem bude studovat na prestižních zahraničních školách. Umožní jim to stipedijní příspěvek od fondu Renesance, který dnes už podruhé studentům předal symbolické šeky za téměř půl milionu korun. Letos poprvé výběrem prošel i středoškolák.