Vítěz soutěže mladých překladatelů vidí v jazycích nástroj. Studovat chce ale medicínu

Evropskou soutěž mladých překladatelů vyhrál student z Brna. Jiří Pavlacký ze septimy Gymnázia Řečkovice ale nejen ovládá jazyky - věnovat se chce hlavně medicíně. Angličtinu a němčinu přitom považuje pouze za podmínku úspěchu v dalších oborech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita třetího věku. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Anglicky jsem se naučil samozřejmě tady u násve škole částečně. Ale já si myslím, že přidanou hodnotu jsem tam dal tím, že jsem četl hodně knížky v originále,“ říká Jiří Pavlacký a pokračuje:

„Samozřejmě když je výuka ve škole na dobré úrovni, tak to člověku taky dá hodně věcí, které pak může uplatnit.“

Jiří Pavlacký vyhrál v konkurenci devadesátky českých studentů. V soutěži Juvenes Translatores překládali žáci z celé Evropské unie z jednoho unijního jazyka do jazyka jiného. Jiří si vybral anglicko-českou kombinaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítěze Evropské soutěže mladých překladatelů představuje Tomáš Jelen

Dobrá znalost jazyků ale podle něj na děti nečeká jen ve škole. Sledování filmů a seriálů v originále prý napomůže nejen porozumění textu a osvojení si jazykových specifik, ale také usnadní osvojení správného přízvuku.

Řečkovické gymnázium studenty vede například k získání mezinárodních jazykových certifikátů a výuka cizích jazyků je podle ředitele Petera Krupky jednou z hlavních priorit školy.

„Prostě pro úspěšné lidi je znalost cizích jazyků klíčová. A je to pro ně dovednost, není to znalost, ale dovednost. Je to pro ně pracovní nástroj. Tam jde o dlouhodobý, soustavný a systematický vývoj,“ vysvětluje Peter Krupka.

Sedmnáctiletý Jiří Pavlacký je ale student mnoha zájmů a nutno říci, že úspěchy zaznamenává ve velmi rozmanitých oborech: od jazyků, přes sport až po přírodní vědy. Věří, že studiem jazyků investuje do své budoucnosti.

„Já samozřejmě teď nevím, kam moje budoucnost bude směřovat, ale pokud se naskytne příležitost třeba jít do zahraničí, třeba na nějakou stáž nebo něco podobného, určitě jazyková znalost je velká výhoda a myslím si, že i takový úspěch v soutěži mi může pomoct,“ uzavírá Jiří Pavlacký.

Tomáš Jelen, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme