Růst počtu prváků ve stavebních oborech v uplynulých letech podle institutu převýšil i tempo, jakým začalo přibývat středoškoláků v důsledku demografického vývoje.
V českém tisku se v pondělí dočtete, že až polovinu biomasy, kterou disponují Lesy ČR, bude nově odebírat společnost miliardáře Petra Pauknera. Smlouvu podepsal bývalý šéf, píšou Hospodářské noviny.
Učni dohánějí praxe, které nemohli mít v minulém školním roce kvůli pandemii koronaviru. Letos jim to mimořádně umožnilo ministerstvo školství, využilo toho zhruba 60 učilišť.
Ministerstvo dopravy zveřejnilo podrobnosti k chystané železnici mezi Prahou a Brnem. Mf Dnes píše, že by se cesta mohla zkrátit na polovinu. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V České republice se prodává čím dál víc dronů, upozorňuje deník E15. Loni se jich prodaly desítky tisíc. S větším zájmem o drony jsou ale spojené i pokuty.
Počet absolventů učňovských oborů v Česku loni meziročně klesl o pět procent na 11 303. Nejhůře dopadly stavební a nábytkářské obory, úbytek byl znatelný zejména u zedníků, truhlářů a čalouníků. Počet naopak nejvíce vzrostl u elektrikářských a strojírenských profesí, vůbec nejvíce přibylo vyučených pekařů. Od roku 2005 se celkový počet absolventů snížil o 42,5 procenta. Novinářům to řekl předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.
Boty na míru nabízí v Česku desítky ševců. Lidé, kteří mají specifickou velikost chodidla, jejich služby využívat v podstatě musí. Cestu si k nim ale našli třeba i úspěšní byznysmeni. Otázkou však zůstává, jak dlouho ševcovské řemeslo ještě vydrží. Studovat ho jako učňovský obor se totiž nedá už 12 let.
Strojař, klempíř nebo elektrikář - to jsou obory, po kterých je na trhu práce v Olomouckém kraji velký hlad. Aby mladé lidi školy k technickým oborům přitáhli, nabízí jim Olomoucký kraj peníze formou učňovských stipendií.
Stipendijní program v Libereckém kraji pomohl na středních školách zachovat řemeslné obory, které by možná už zanikly. O některé obory je dokonce větší zájem. Na Českolipsku jsou dvě školy, kde se mohou děti vyučit řemeslu a pobírat každý měsíc za docházku a pololetně za prospěch peníze.
V Česku už několik let klesá zájem o některé obory tradičních řemesel. Nejméně studentů se pak hlásí na středoškolské obory, jako je hutník, slévač, kovář nebo oděvní technik. Třeba v Plzeňském kraji se ocitá na pokraji zániku mimo jiné čalouník, krejčí nebo řezník.