„Vláda své sliby nemyslí vážně, šetří na špatném místě,“ říká o rozhodnutí nepřidat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zaměstnance Zelenka z protikorupční organizace Oživení.
V seznamu pokutovaných na stránkách dohledového úřadu se však Fischer dosud neobjevil. Šéf úřadu František Sivera to pro iROZHLAS.cz vysvětlil tím, že došlo k „technickým problémům“.
Prezidentští kandidáti mají poslední dny na odevzdání závěrečných zpráv o financování kampaní. V úterý úřad zveřejnil výroční zprávu, ve které popsal i 60tisícovou pokutu pro ANO.
Soudce zpravodaj Jan Filip zdůraznil, že už nyní se v praxi registrují jen nižší desítky nejvýraznějších aktérů kampaní, nikoliv běžní podporovatelé jednotlivých stran či kandidátů.
Schvalování novely o zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v ustanovení zákona o střetu zájmů od Jakuba Michálka z Pirátské strany je oddalováno členy hnutí ANO.
Návrh podle poslankyně ANO Heleny Válkové míří proti „jednomu muži“, šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Nechci to personifikovat Babišem, i když Babiš za tím je,“ řekla.
„Správce obsahu webových stránek KSČM omylem zavěsil tabulku s neúplnými informacemi,“ popsal pochybení, kterého se komunisté během voleb do Senátu dopustili, jejich mluvčí Roman Roun.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí má od začátku roku nového předsedu, ve středu by měl Senát zvolit tři nové členy – Anetu Pinkovou, Petra Vymětala a Aleše Zpěváka.
Dohledový úřad tedy nejdříve zahájil řízení s hnutím ANO. To ale bylo zastaveno, protože strana neměla s videi ministra nic společného. Jenže na zahájení řízení s Havlíčkem už nebyl čas.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí vyměřil hnutí ANO za neférovou kampaň pokutu 35 tisíc korun. ANO proti sankci ale podalo odpor a uspělo. Dohledový úřad řízení zastavil.
Povinnost nesplnil pouze subjekt Urza.cz. Mezi chybujícími nebyla žádná strana nebo koalice, která se do sněmovny dostala. Na internetu ale zpráva chybí například Volnému Bloku.
Vládní hnutí s rozhodnutím o přestupku nesouhlasí a podalo proti němu odpor. Pokuta ve výši 35 000 korun je tak zatím nepravomocná. Podle Havlíčka je slušnost odpovídat i na osobní dotazy.
Subjekty podle úřadu opakovaně nereagovaly na upozornění předložit výroční finanční zprávu za rok 2020. Rozpuštění hrozí uskupením Demokratická strana Československa, Náš Hlučín a Ostravské fórum.
Důvodem k zahájení řízení bylo to, že na billboardech nebyl označen zadavatel a zhotovitel, což zákon nařizuje v době kampaně jako povinný údaj. Pokuta za prohřešek může být až 100 000 korun.
Známý sportovec René Novotný byl donedávna na kandidátce za hnutí ANO na 20. místě. Vedení hnutí ho ale krátce před volbami vyškrtlo kvůli billboardům, které nezahrnul do kampaně.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí vyměřil komunistům pokutu 68 000 korun, kterou potvrdil Krajský soud v Brně a nyní i Nejvyšší správní soud.
Úřad doporučil doplnit pod jméno premiéra Andreje Babiše (ANO) vládní funkci, aby bylo jasné, že „prostor mu není vyhrazen jako fyzické osobě, ale jako veřejnému funkcionáři stojícímu v čele vlády“.
Politolog Outlý uznává Nespalův argument, že rozlišit výkon úřadujícího a kandidujícího politika v jedné osobě je komplikované: „Není to ale úplně beznadějné, a především se o to musíme pokusit.“
„Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň,“ napsal na twitter mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran po třech a půl letech došel k závěru, že Miloš Zeman při prezidentských volbách třikrát porušil zákon. Jeho cesty do krajů byly kampaní, rozhodl.
Šéf Vojtěch Weis s pomocí změny interních pravidel soustředil veškeré rozhodování do svých rukou, a to bez vědomí ostatních členů úřadu. Napravit by to měla poslanecká novela.
Předseda úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran se před poslanci zaručil, že nebude nijak zasahovat svým kolegům do práce. A to ani poté, co před Vánocemi změnil organizaci úřadu.
Hned 450 tisíc korun ze státního příspěvku poslalo recesistické hnutí firmám svého předsedy Jiřího Kyjovského. Šlo prý o výdaje za dopravu. Přes 100 tisíc získala i youtuberka Lucie Schejbalová.
Pokud se nijak nezmění současný trend, vyrovnají se v Česku výdělky mužů a žen až v roce 2121. Letos bude méně svatomartinského vína. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.