Kvůli pokutě podalo Česko žádost do Bruselu o smírčí řízení. Případně podejte žalobu, vyzývá Babiš

Česko předalo Evropské komisi v Bruselu žádost o zahájení smírčího řízení v případu údajného střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací, za který státu hrozí více než dvacetimilionová pokuta. Informovala mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněm ANO, Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

SZIF požaduje, aby Evropská komise upustila od navržené pokuty. V případě, že komise nakonec navrhovanou finanční korekci udělí, je fond připraven podat podnět k podání žaloby na neplatnost takového rozhodnutí u Soudního dvora EU.

Podle rozhodnutí zveřejněného ve středu na několika českých serverech unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů.

Evropská komise chce po Česku 22 milionů za Faltýnkův střet zájmů u dotací

Číst článek

Nastal kvůli tomu, že Faltýnek byl členem představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF. Kromě Faltýnka byli podle Evropské komise ve střetu zájmů také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD) a lidovecký poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady. Česku tak hrozí sankce 800 000 eur (22 milionů korun).

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) by měl protestovat a případně podat kvůli navržené pokutě žalobu.

Holding Agrofert donedávna vlastnil Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme