Gratuluji a těším se na viděnou. Merkelová mluvila po telefonu s Trumpem

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek telefonicky hovořila s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle mluvčího německé vlády Georga Streitera mu pogratulovala k vítězství ve volbách a řekla, že se těší na setkání nejpozději na summitu G20, který bude v Hamburku v červenci příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Merkelová v rozhovoru s Trumpem podle německého vládního mluvčího zdůraznila, že Berlín a Washington pojí pevné spojenectví založené na stejných hodnotách.

Na tomto základě chce kancléřka s budoucím republikánským prezidentem po jeho nástupu do úřadu spolupracovat, uvedl Streiter.

Délku rozhovoru ani další podrobnosti o jeho obsahu mluvčí vlády nesdělil a informace neposkytl ani Trumpův tým.

„Německo a Ameriku spojují hodnoty demokracie, svobody, respektu k právu a důstojnosti člověka bez ohledu na jeho původ, barvu pleti, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci nebo politické přesvědčení," řekla Merkelová už ve středu v bezprostřední reakci na Trumpův triumf ve volbách.

Summit skupiny G20, jejímiž členy jsou největší světové ekonomiky včetně Německa a USA, se příští rok uskuteční pod předsednictvím Německa 7. a 8. července.

Merkelová se 17. listopadu v Berlíně setká s dosluhujícím americkým prezidentem Barackem Obamou, který do Německa zavítá v rámci své poslední zahraniční cesty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme