Miny a hlasitá hudba. Na nejstřeženější hranici světa se Jižní Korea s KLDR navzájem provokují

Na nejhlídanější hranici světa mezi Severní a Jižní Koreou roste napětí. Od srpna minulého roku, kdy dva vojáci stoupli na minu, se počet incidentů znásobil. Strážci 38. rovnoběžky v Panmundžomu v posledních dnech nemůžou ani spát. Severokorejská strana jim nahlas pouští propagandistickou muziku. Po hranici se prošla reportérka Kristina Lamperová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci mají střežit hranice před hady, nakázal údajně Pchjongjang

Severokorejští vojáci mají střežit hranice před hady, nakázal údajně Pchjongjang | Zdroj: Reuters

„Prosím, všímejte si pozorně cedulí. Nechoďte tam, kde je to zakázané, a buďte ve střehu. Pokud máte otázky, určitě se zeptejte a teď vzhůru do demilitarizované zóny,“ vítá nás americký voják ve speciálním autobuse, kde musíme zanechat všechna svoje zavazadla.

Je to průvodce korejským demilitarizovaným pásmem. Po cestě přírodou, které se už desítky let nedotkla lidská ruka, žertuje o tom, že projíždíme nejstřeženější přírodní rezervací světa. V přísně hlídané zóně stojí jediná vesnice. Žijí tam farmáři, kteří odmítli po korejské válce odejít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po nejstřeženější hranici světa, mezi Jižní a Severní Korejí, se prošla reportérka Kristina Lamperová

„Neplatí daně a hospodaří na větší ploše, než obyčejní jihokorejští farmáři. Takže se to vyplatí,“ vysvětluje voják.

Autobus zastavuje v Panmundžomu. Přímo před námi je několik modrých budov. „Každá z těchto budov má svůj vlastní význam. Tuhle využívají generálové a tady tahle je pro nás. V teorii se tady obě Koreji setkávají a řeší problémy,“ vysvětluje J. Elise Van Pool, PR specialistka americké armády.

Na straně patřící jihokorejské republice vtipkují vojáci v uniformách Spojených států. Jihokorejští kolegové mají oblečené stejnokroje se symboly a nehnutě vzhlíží k šedohnědé budově tyčící se za nepřehlédnutelnou žlutou čárou - hranicí s KLDR. Ze schodů na nás shlíží voják v beranici a v khaki dlouhém plášti.

„Tenhle voják tu stojí pořád. Když tu jsou Jihokorejci, Američani nebo turisté. Jakmile sem někdo přijde, vždycky tu stojí. Pak přijde ještě jeden a všechny si vyfotí,“ říká J. Elise Van Pool.

Vztahy se zhoršují

Situace mezi oběma stranami se neustále zhoršuje. Americké velení sil OSN v Jižní Koreji obvinilo vloni KLDR, že poblíž vesnice Panmundžom nastražila nášlapné miny. Dva vojáci přišli o nohy. „Za poslední rok udělali dva nukleární testy. Když si představíte imaginární graf, tak to jde pořád nahoru a nahoru od minulého podzimu,“ dodává americká vojačka.

Čína vozí do KLDR stavební stroje i rýži. Respektujte mezinárodní sankce, žádají Američané

Číst článek

Zároveň ale říká, že k problémům přispívají obě strany. Vzájemně se prý provokují. Jihokorejská strana minulý rok pouštěla hlasitou hudbu z tlampačů. Teď stejnou taktiku zvolila i KLDR.

„Když padne slunce, tak je zvuk hlasitější, a tak to hrají ještě hlasitěji, aby nám narušili spánek. Je to slyšet tady v Panmundžomu a všude po celé hranici. Je to vysoký sopránový zvuk, nebo jen mluví pořád dokola,“ přibližuje.

Rozdělení Korejského poloostrova na severní a jižní část sahá do konce druhé světové války, do roku 1945. Spojené státy a Sovětský svaz tehdy rozdělily poloostrov podle 38. rovnoběžky a o tři roky později vznikly v obou částech samostatné vlády.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme