Modrotisk se může dostat na seznam UNESCO. Navrhuje ho pět zemí včetně Česka

Technika známá z 18. století, kterou dodnes zdobí kroje v posledních dvou dílnách na Moravě, má šanci dostat se na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zápis této metody ozdoby textilu do seznamu navrhlo pět středoevropských zemí včetně Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrotisk se vrací, objevuje se na moderním oblečení | Foto: Štěpánka Kadlečková

Ve Strážnici se modrotisku dodnes věnuje František Joch. „Vzor je vyřezán do dřeva a pomoci forem se nanáší hmota, kterou si vaříme sami z různých chemikálií,“ popisuje postup své práce.

Jiřího Danzingera, který vlastní dílnu v Olešnici na Blanensku, podání návrhu potěšilo. „Pro výrobce je to věc, která se neuděluje každý den. Pro nás je to čest a je to (důležité) proto, aby se modrotisk uchoval, protože je to starobylý řemeslo,“ říká.

Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) byla nominace už odeslána. Ministr odhaduje, že její posouzení je záležitostí několika měsíců.

Modrotisk se používal a používá i v jiných zemích. O jeho zápis na seznam UNESCO požádalo společně s Českem také Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Modrotiskové zákoutí dvorského muzea | Foto: Vladislava Wildová

Martin Karlík, Iva Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme