O brexitu začneme jednat až po britských volbách, dohodl se Juncker s Mayovou

Evropská unie a Británie zahájí jednání o brexitu až po předčasných volbách ve Spojeném království. Telefonicky se na tom dohodl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s britskou premiérskou Theresou Mayovou. Mayová chce volby vypsat na 8. června, aby v nich získala silný mandát pro vyjednávání o odchodu Londýna z unie.

Londýn/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0, Number 10, Tom Evans

Podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase volby na ostrovech harmonogram jednání o brexitu nijak nenaruší. Jejich začátek byl podle něj bez odhledu na ně plánován na červen.

Komise podle Radiožurnálu ústy svého mluvčí naopak rezolutně odmítla úvahy hlavního britského vyjednavače pro brexit Davida Davise, že by v Londýně mohly i po odchodu země z unie zůstat evropské agentury.

V Británii sídlí například Evropská léková agentura. Unie odmítá, aby umístění obou prestižních institucí bylo součástí vyjednání o brexitu. Ty podle Schinase musí sídlit na území unie a o jejich budoucím umístění bude rozhodovat výhradně evropská sedmadvacítka.

Zájem získat některou z unijních agentur sídlících na ostrovech oznámila většina členských zemí. O získání sídla Evropské bankovní agentury chce přitom usilovat i Česká republika.

V Česku zatím sídlí jediná unijní agentura – centrála evropského navigačního systému Galileo.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme