Post Bellum natočí příběhy 20 kubánských disidentů. Cílem je zaplnit bílá místa historie

Kubánská společnost se vydá o krok dál směrem k vlastní historii prostřednictvím vzpomínek a příběhů, kterým v oficiálních dějinách země patří bílá místa. Na cestě k vlastní paměti Kubáncům bude pomáhat česká organizace Post Bellum. Ta natočí ve spolupráci s Programem Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě osudy 20 kubánských aktivistů a disidentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osudy kubánských disidentů zachytí česká organizace Post Bellum. Ilustrační foto.

Osudy kubánských disidentů zachytí česká organizace Post Bellum. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Sebastian Arcos se narodil na Kubě v roce 1961, pár let poté, co se ujal vlády Fidel Castro. Jeho příběh se úzce proplétá dějinami ostrova. Sebastianův otec a strýc byli součástí Castrova revolučního hnutí. Poté, co začala používat totalitní praktiky, se ale s komunistickou stranou rozešli. Následovaly roky vězení a perzekuce pro celou rodinu.

Právě osudy Kubánců, jako je Sebastian Arcos, dnešní ředitel Kubánského institutu na Floridské mezinárodní univerzitě v Miami, by měl veřejnosti na Kubě, ale i v Evropě a Spojených státech přiblížit nový projekt, na kterém se podílí česká organizace Post Bellum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osudy pamětníků z Kuby chystá zachytit česká organizace Post Bellum. Nový projekt by měl pomoci zaplnit bílá místa kubánské historie. Na Floridě o něm natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

„Cílem projektu je zdokumentovat poutavé a zajímavé příběhy kubánských aktivistů a disidentů. Kritériem určitě bude věk samotných pamětníků, ale chtěli bychom natočit mix, takže chceme zapojit i několik mladších lidí,“ uvedla Marie Janoušková ze společnosti Post Bellum.

Organizace, která spolupracuje i s Českým rozhlasem, má letité zkušenosti s mapováním vzpomínek českých pamětníků. Historický a regionální kontext dodá Program Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě.

„Myslím si, že to je jedna z možných českých vývozních strategií. To, že pomocí projektu Post Bellum bude možno příběhy kubánské totality zařadit a minimálně nepřímo nechat komunikovat s příběhy ze střední Evropy nebo jiných částí světa, to je velký přínos a dá se báječně využít v pedagogických souvislostech na univerzitě i v kubánské komunitě,“ uvádí bývalý velvyslanec Martin Palouš, který stojí v čele Programu Václava Havla pro lidská práva.

Ten podle děkana Fakulty mezinárodních a veřejných vztahů Johna Stacka hraje na Floridské mezinárodní univerzitě důležitou roli: „Vzhledem ke konfliktům a tlaku, kterému dnes čelí demokracie po celém světě, je Havlovo centrum pro naši práci zásadní,” poznamenává děkan Stack.

Právě role vzpomínek, životních osudů, paměti jednotlivců i celých národů patří mezi témata, kterými se floridská univerzita zabývá. Na otázku, co všechno si pamatovat a co raději zapomenout, se pokoušeli v Miami odpovědět akademici i praktici ze Spojených států, Kuby, České republiky, ale třeba i Chile nebo Norska.

Filozof Henrik Syse, člen Nobelova výboru, který uděluje Cenu míru, podotýká, že paměť je mocný nástroj. Společnost, která zapomene vlastní historii, i tu nepříjemnou, podle něj riskuje ztrátu vlastní identity.

„Pokud toho víte aspoň trochu o své vlastní historii, víte také to, že to není jednoduchá záležitost. Historie má mnoho aspektů, jsou v ní dobré i špatné momenty. A pokud si toto uvědomujete a zároveň chápete, že to všechno je vaší součástí, dokážete mnohem lépe porozumět sobě samým,” dodává norský filozof a člen Nobelova výboru Henrik Syse.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme