'Celá věc je čistě politická', tvrdí Tusk. Ve Varšavě ho vyslýchali přes osm hodin

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk ve středu jako svědek přes osm hodin vypovídal na státním zastupitelství ve Varšavě. Případ se týká spolupráce polských a ruských tajných služeb.

Varšava (Aktualizováno: 20:48 19. 4. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý polský premiér za stranu Občanská platforma je svědek ve vyšetřování bývalých šéfů vojenské kontrarozvědky Janusze Noska a Piotra Pytla. Ti měli podle prokuratury neoprávněně spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB.

Bývalí šéfové vojenské kontrarozvědky byli obviněni z překročení pravomocí v lednu 2016. 

Na Donalda Tuska na nádraží ve Varšavě čekali i jeho odpůrci. Na transparentu je nápis "Spoluviníci vražd dosud žijí beztrestně - Vražda Smolensk 2010".

Tusk vypovídal od středečního poledne do půl deváté večer. „Nabídli mi kávu a čaj. Nemohu ale říct žádné informace o vyšetřování, musím být diskrétní," řekl Tusk novinářům po konci výslechu.

Celá věc má podle něj čistě politický charakter. „Imunitu člena Evropské rady využiju tehdy, až uznám že cílem vyšetřování je znemožnit mi vykonávání funkce (evropské prezidenta, pozn. red.)," pokračoval Tusk.

Prokuratura Tuska pozvala k výslechu už 13. března, kvůli pracovním povinnostem se tehdy předseda Evropské rady omluvil. „Navrhoval jsem, aby se výslech konal v Bruselu, ale takovou možnost prokuratura odmítla," sdělil ve středu večer.

Tusk jako zrádce i hrdina

Snad ještě větší pozornost než samotná výpověď Tuska vzbudil samotný expremiérův příjezd. Na expremiéra na hlavním nádraží ve Varšavě čekaly davy příznivců i odpůrců s transparenty. Evropský prezident přijel vlakem ze severopolských Sopotů, kde má dům. Pak se pěšky, s davy lidí v závěsu, vydal do sídla zastupitelství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Varšavy přijel svědčit polský expremiér Donald Tusk

„Jsme tady proto, abychom přivítali našeho krajana. Předsedu Evropské rady, kterého si ceníme a kterému děkujeme za rozvoj naší vlasti," řekl Krysztof, jeden z podporovatelů Tuska varšavskému zpravodaji Českého rozhlasu Vítu Pohankovi.

O pár metrů dál drží jiní Poláci velké portréty Donalda Tuska ve vězeňském mundůru a místy se situace mezi oběma tábory trochu vyostřovala.

Političtí komentáři v souvislosti s Tuskovým příjezdem začali hovořit o začátku prezidentské kampaně. O kandidatuře Tuska na prezidenta v roce 2020 se už nějakou dobu spekuluje v opozičních i provládních médiích.

„Dnes jsem tu na pozvání prokuratury, to je důvod mého příjezdu," komentoval dotazy novinářů Tusk s úsměvem.

Podle mluvčího státního zastupitelství Michała Dziekańského jsou bývalí velitelé kontrarozvědky obviněni z překročení pravomocí veřejného činitele kvůli „spolupráci se službou cizí země bez nutného souhlasu předsedy vlády".

Souvislost se Smolenskem

Událost se měla stát v roce 2010, krátce po smolenské letecké katastrofě. Při ní 10. dubna 2010 zemřel polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Právě Donald Tusk byl v té době předsedou polské vlády.

Donalda Tuska na varšavském nádraží přivítala i bývala premiérka Ewa Kopaczová ze strany Občanská platforma.

Nosek a Pytel měli uzavřít s ruskou tajnou službou dohodu o spolupráci proti bezpečnostním rizikům, které by se týkaly kterékoli ze stran. Podle dřívějších informací provládních konzervativních médií se služby na žádost Rusů zajímaly o vyšetřovatele smolenské katastrofy.

Podle liberálních médií, například Gazety Wyborczej, se dohoda o spolupráci mezi službami týkala logistiky při stahování polských jednotek z Afghánistánu.

Současná vláda strany Právo a spravedlnost, v jejímž čele stojí bratr zemřelého prezidenta Jarosław Kaczyński, se netají antipatiemi k Tuskovi. Podle veřejných vyjádření stranických představitelů se na Tuska připravuje hned několik obvinění.

Vládnoucí polská strana Právo a spravedlnost už dříve protestovala proti opakovanému jmenování Tuska předsedou Evropské rady. Tím, že měl Tusk spolupracovat s ruskými vyšetřovateli, se podle ministra obrany Antoniho Macierewicze dopustil zrady.

Filip Harzer, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme